Vatikán 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/L’Osservatore Romano)

Amerického oscarového filmára Martina Scorseseho (74) s rodinou prijal dnes vo Vatikáne pápež František. Stalo sa tak iba deň po rímskej projekcii filmárovej novinky Silence (Ticho) o prenasledovaní jezuitských misionárov v Japonsku v 17. storočí pred asi troma stovkami jezuitov.

Informovali o tom dnes svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na oficiálnu správu Svätej stolice.

Americký filmový režisér Martin Scorsese odovzdáva dar pápežovi Františkovi počas súkromnej audiencieAmerický filmový režisér Martin Scorsese odovzdáva dar pápežovi Františkovi počas súkromnej audiencie

Potomok prisťahovalcov z talianskej Sicílie sa v zámorí vypracoval medzi najväčšie režisérske osobnosti amerického filmu súčasnosti. V detstve bol režisér, ktorého preslávili okrem iného filmy z prostredia organizovaného zločinu a mafie ako Mafiáni či Gangy v New Yorku, miništrantom v katolíckom kostole.

Scorseseho novinka je adaptáciou románu japonského autora Šúsaku Endóa spred polstoročia. Toto literárne dielo čítal i pápež František, ako informoval filmára, jeho manželku i dve dcéry pri dnešnej asi 15-minútovej audiencii, ktorú Vatikán označil za veľmi srdečnú. Hlava katolíckej cirkvi sa na verejnej projekcii Scorseseho novinky nezúčastnila.

Pápež František, ktorému zdravotné problémy zabránili v mladosti v naplnení sna – misionárskemu pôsobeniu v službách jezuitov práve v Japonsku, venoval hosťom ružence, kým Martin Scorsese odovzdal najvyššiemu predstaviteľovi katolíckej cirkvi dva zarámované obrazy vrátane diela japonského umelca z 18. storočia a portrétu “mučeníkov Japonska”. Informácie priniesli tlačové agentúry AP, APA a Vatikánsky rozhlas.

Rodák z New Yorku má na konte Oscara za snímku Na druhej strane (2006), ale aj množstvo ďalších nominácií na toto najprestížnejšie filmárske ocenenie a viac ako stovku trofejí vrátane Zlatých glóbusov, cien BAFTA, Amerického filmového inštitútu, francúzskeho Césara či talianskeho Davida di Donatello. Medzi jeho ďalšie významné práce patria napríklad Taxikár, Zúriaci býk, kontroverzne vnímané i ostro kritizované Posledné pokušenie Krista, Kráľ komédie, Kasíno, Kundun, Letec alebo Vlk z Wall Street.