Na archívnej snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Dublin 25. augusta (TASR) – Pápež František pricestoval v sobotu na dvojdňovú návštevu Írska. Ide o prvú návštevu pápeža v tejto krajine po takmer 40 rokoch. Počas nej by mala dominovať téma sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi.

Očakáva sa, že pápež sa stretne s obeťami zneužívania a bude mať „množstvo príležitostí“, aby sa k tejto téme vyjadril, uviedol Vatikán.

Pápež František požiadal v pondelok o odpustenie za škandály so zneužívaním detí v rámci katolíckej cirkvi a pripustil, že bolesť obetí „bola dlho ignorovaná, uchovávaná v tajnosti alebo zamlčiavaná“.

Cesta Františka do Írska podľa dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina prichádza v čase zvýšených obáv o budúcnosť cirkvi v Írsku i mimo neho. Martin v tejto súvislosti vyjadril nádej, že pápež bude otvorene hovoriť o „temnote“ z minulosti, no tiež sa jasne vyjadrovať o budúcnosti.

Martin uviedol, že počet obetí bol „nesmierny“, a priznal, že škandály zapríčinili „hlboko zakorenenú nevôľu“ voči cirkevným lídrom, ktorí napomáhali zneužívaniu a snažili sa chrániť.

Vatikán vyjadril nedávno „zahanbenie a žiaľ“ v súvislosti s kritickou správou veľkej poroty o rozsiahlom pohlavnom zneužívaní detí katolíckymi kňazmi v šiestich diecézach v americkom štáte Pensylvánia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR