Vatikán 23. augusta 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)
 
Svätý Otec pred svojou blížiacou sa cestou do Írska pozdravil obyvateľov „Zeleného ostrova“ prostredníctvom videoposolstva. Ako v ňom uvádza, Svetové stretnutie rodín má „pripomenúť základné miesto rodiny v živote spoločnosti a pri budovaní lepšej budúcnosti pre mladých“.

Na snímke pápež František

Pápež František v krátkom videu hovorí aj o svojej túžbe, aby jeho návšteva Írska „pomohla rásť jednote a zmiereniu medzi všetkými veriacimi v Krista“ v tejto krajine.
Pripomeňme, že nejde o prvú návštevu Jorgeho Bergoglia v Írsku – v roku 1980 tu strávil dva mesiace, keď sa tam v jezuitskej škole v Milltown Parku zdokonaľoval v angličtine.
 
Videoposolstvo pápeža Františka pred cestou do Írska
„Milí priatelia, skôr ako o niekoľko dní navštívim Írsko počas Svetového stretnutia rodín, posielam láskyplné slová pozdravenia celému írskemu ľudu: S radosťou myslím nato, že sa opäť vrátim do Írska!
Ako viete, svetové stretnutie je oslavou krásy Božieho plánu s rodinou. Je tiež príležitosťou pre rodiny z celého sveta sa stretnúť a podporiť sa v prežívaní ich špeciálneho povolania. Rodiny dnes čelia mnohým výzvam v ich úsilí stelesňovať vernú lásku, vychovávať deti k zdravým hodnotám a byť v širšom spoločenstve dobrým kvasom lásky a vzájomnej starostlivosti. Vy to dobre viete.
Nazdávam sa, že toto podujatie môže byť zdrojom obnoveného povzbudenia pre rodiny na celom svete, zvlášť tých, ktoré budú prítomné v Dubline. Môže nám pripomenúť základné miesto rodiny v živote spoločnosti a pri budovaní lepšej budúcnosti pre mladých. Mladí sú budúcnosť! Je veľmi dôležité pripraviť mladých na budúcnosť, pripraviť ich dnes, v prítomnosti, ale zakorenených v minulosti: mládež i starí rodičia – to je veľmi dôležité.
Aj keď zvláštnym dôvodom mojej návštevy v Írsku je Svetové stretnutie rodín, chcem aby táto cesta zahrnula aj všetkých členov írskej rodiny. Prosím, zvlášť, aby pomohla rásť jednote a zmiereniu medzi všetkými veriacimi v Krista, ako znak toho pevného pokoja, ktorý je snom Boha pre celú ľudskú rodinu.
Viem, že mnoho ľudí aktívne pracuje na prípravách mojej návštevy. Srdečne všetkým ďakujem. Prosím každého osobne o modlitbu, aby toto stretnutie bolo časom radosti a spokojnosti, pohladením jemnej Ježišovej lásky pre všetky rodiny, v pravde, pre každé Božie dieťa.
Ubezpečujem vás o mojej blízkosti, modlitbe a pozývam vás modliť sa za mňa, potrebujem to. Zo srdca vám udeľujem moje požehnanie.
Nech Boh žehná vás všetkých, Otec i Syn i Duch Svätý.“
(Preklad: Slovenská redakcia VR)
 
Príspevok Pápež František pred cestou pozdravil Írov vo videoposolstve zobrazený najskôr Hlavné správy.