Vatikán 11. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)
 
Pápež František sa v nedeľu postavil proti obchodovaniu s ľuďmi a nazval ho modernou formou ľudského otroctva. Informoval o tom portál Breitbart

Ilustračné foto

“Obzvlášť apelujem na vlády, aby rozhodne odstránili príčiny tejto epidémie a chránili obete,” povedal pápež davom zhromaždeným na námestí svätého Petra. “Ale my môžeme a musíme spolupracovať pri odhaľovaní vykorisťovania a otroctva mužov, žien a detí.”
Minulé leto pápež vyzval národy, aby bojovali proti “hanebnému zločinu” obchodovania s ľuďmi, pričom konštatoval, že obchodovanie s ľudmi je často spojené s nelegálnym prisťahovalectvom.
Pápež František uviedol, že mnohí dospelí a deti sú zotročovaní na nútenú prácu, sexuálnu prácu, obchodovanie s orgánmi, žobranie a iné trestné činy, a dodáva, že ” práve obchodníci s ľuďmi využívajú migračné trasy na “nábor nových obetí.”
V roku 2017 taliansky prokurátor informoval, že vyšetrovatelia musia sledovať peňažnú stopu, pretože obrovské finančné prostriedky určené na prijímanie migrantov priťahujú záujmy mafie a podnecujú obchodníkov s ľuďmi.
Správa, ktorú vydala organizácia Frontex, agentúra pre kontrolu hraníc Európskej únie (EÚ), naznačila, že viacero mimovládnych organizácií sa stalo obeťami obchodovania s ľuďmi pri poskytovaní kyvadlovej dopravy zo severnej Afriky do Talianska.
Mimovládne organizácie zapojené do námorných záchranných operácií “pomáhajú zločincom dosiahnuť svoje ciele s minimálnymi nákladmi, posilňujú ich obchodný model tým, že zvyšujú šance na úspech,” uviedla správa. Jedným z príkladov je Nigéria, kde sú miestne mafie zodpovedné za obchodovanie so ženami do Talianska, kde ich následne nútia k prostitúcii.
V roku 2016 bolo viac ako pätina z 172 000 prisťahovalcov prichádzajúcich do Talianska z Nigérie, z ktorých mnohí boli vylákaní na nebezpečnú cestu vďaka aktívnej reklamnej kampani sľubujúcej výhody a príležitosti. Väčšina nigérijských žien, ktoré sa doplavili do Talianska, sa po príchode stali prostitútkami.
Jedna 24-ročná nigérijská žena menom Gloria Erobaga rozprávala o strašnej skúsenosti nútenej prostitúcie na talianskych uliciach po tom, čo jej obchodníci, ktorí ju prepravili do Talianska, prisľúbili “čestnú prácu”.
“Neustále nás kontrolovali, zbierali peniaze a zabíjali dievčatá, ktoré nezaplatili,” povedala. “Viem, že v Taliansku boli nigérijské ženy, ktoré boli zabité, rozrezané a hodené do čiernych vriec na odpadky, ako odpadky,” dodala.
Podľa talianskej správy sa takto za posledné dva roky do Talianska z Nigérie dostalo odhadom 12 000 dievčat a mladých žien. Z toho až 80 percent z nich skončilo v prostitúcii.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý bojoval proti nelegálnemu prisťahovalectvu počas svojej volebnej kampane, minulý mesiac povedal, že je “hrdý”, že ukončil nelegálne prisťahovalectvo v Taliansku a zastavil obchodníkov, ktorí používali imigračné cesty na obchod s ľuďmi.
Na Twitteri Salvini, povedal, že bojom proti nelegálnemu prisťahovalectvu bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi a drogami.
Odhaľujúc pašerákov a obchodníkov s ľuďmi, Salvini povedal, že má dôkaz, že “s peniazmi, ktoré činia- okolo 3 000 eur za každú osobu, ktorú prepravili loďou – kupujú zbrane a drogy. Takže zastavenie obchodovania s ľuďmi neznamená len zastavenie prisťahovalectva, ale tiež to znamená blokovanie obchodovania so zbraňami a drogami.”
Keďže Salvini zatvoril prístavy Talianska mimovládnym organizáciám, ktoré prepravovali potenciálnych migrantov po celom Stredozemí, počet úmrtí migrantov na mori sa výrazne znížil.
Podľa správy, ktorú minulý mesiac uverejnil taliansky denník La Verità, metóda “Salvini” v súvislosti s sprísnenými hraničnými kontrolami funguje. Salvini trvá na tom, že otvorené prístavy uľahčujú obchodovanie s ľuďmi a povzbudzujú migrantov k nebezpečným námorným prechodom.
 
Príspevok Pápež František odsúdil modernú formu otroctva – obchodovanie s ľuďmi zobrazený najskôr Hlavné správy.