Vatikán 18. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)
 
Pápež František nemá v pláne návštevu Taiwanu, uviedol vo štvrtok Vatikán po tom, ako taiwanský viceprezident Čchen Ťien-žen nedávno zopakoval pozvanie pre hlavu katolíckej cirkvi

Na snímke pápež František

Agentúra AP poznamenáva, že je bežné, ak svetoví lídri pozývajú pri stretnutí pápeža na návštevu, ale je zriedkavé, keď Vatikán vydá vyhlásenie o tom, že návšteva sa neplánuje.
Štvrtkové vyhlásenie Vatikánu prišlo v ten istý deň, ako juhokórejskí predstavitelia uviedli, že pápež prejavil ochotu navštíviť Severnú Kóreu, a niekoľko týždňov po tom, ako Vatikán oznámil prelomovú dohodu s Čínou, ktorá sa týka urovnania sporov okolo vymenovávania čínskych biskupov. Taiwan sa obáva, že zlepšovanie vzťahov s Čínou by mohlo spôsobiť, že Vatikán preruší diplomatické styky s Tchaj-pejom.
AP pripomína, že Vatikán je jediným európskym štátom, ktorý uznáva Taiwan. Vatikán naznačil, že dohoda s Čínou nemá vplyv na jeho diplomatické vzťahy s Taiwanom.
Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým v prípade potreby môže prevziať kontrolu prostredníctvom sily.
 
Príspevok Pápež František nemá v pláne návštevu Taiwanu zobrazený najskôr Hlavné správy.