Vatikán 2. decembra 2016 (HSP/kath.net/KAP/Foto:TASR-Filippo Monteforte/Pool Photo via AP)

Pápež František blahoželal ekumenickému patriarchovi Konštantínopolu, Bartolomejovi I., k sviatku sv. Ondreja. V posolstve, ktoré prečítal v istanbulskom Phanare na Ekumenickej rade kardinál Kurt Koch, František označil vzájomné návštevy delegácií oboch cirkví k sviatku patrónov ako „viditeľné znamenie hlbokého spojenia“, ktoré obe strany už zjednocuje.

Na snímke pápež FrantišekNa snímke pápež František

Obe strany tak vyjadrujú svoju vôľu mať ešte hlbšie spoločenstvo. „Ak to bude Božia vôľa“ príde aj ten deň, keď budeme môcť dosvedčovať „vzájomnú lásku aj pri spoločnom zdieľaní Eucharistie“, ako sa uvádza v liste, ktorý Vatikán uverejnil v stredu.

„Vieme, že iba modlitby, spoločné dobré diela a dialóg nám umožnia prekonať rozdelenie a užšie spolu zrásť,“ napísal František. Ocenil tiež Bartolomeja I. za jeho podporu dialógu, ako aj pan-pravoslávny koncil na Kréte v júni a dodal: „Toto zhromaždenie potvrdilo angažovanosť v oblasti opätovného nastolenia jednoty kresťanov.“ Pomocou môže byť aj dokument vypracovaný katolícko-pravoslávnou komisiou teológov „Synodalita a primát v prvom tisícročí“. „No naďalej zostávajú otvorené mnohé otázky,“ ako napísal pápež.

Ekumenický patriarchát Konštantínopolu oslávil 30. novembra pamätný deň svojho patróna sv. Ondreja. V r. 2014 oslávil pápež František tento sviatok spolu s patriarchom Konštantínopolu. Vzájomné návštevy delegácií Svätého stolca a patriarchátu na sviatky patrónov sa stali zvykom od ekumenického odmäku v 60. rokoch minulého storočia. Aj Ján Pavol II. a Benedikt XVI. navštívili na sv. Ondreja Istanbul.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.