Canberra 19. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Australian Broadcasting Corporation via AP)
 
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull vyzval vo štvrtok pápeža Františka, aby odvolal arcibiskupa mesta Adelaide Philipa Wilsona, ktorého uznali za vinného zo zatajovania pohlavného zneužívania detí. Informuje o tom agentúra DPA.

Na snímke austrálsky arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (uprostred)

Šesťdesiatsedemročného katolíckeho duchovného začiatkom tohto mesiaca odsúdili na 12 mesiacov väzenia za to, že neoznámil polícii sexuálne zneužívanie dvoch maloletých miništrantov pedofilným kňazom v 70. rokoch minulého storočia.
“Mal rezignovať, a teraz prišiel čas, aby ho pápež odvolal,” povedal Turnbull novinárom v Sydney.
Wilson sa vzdal vykonávania svojich povinností v adelaidskej arcidiecéze po tom, čo ho v máji tohto roka uznali za vinného. Doposiaľ však odmietal výzvy na svoju rezignáciu s tým, že voči rozsudku sa odvolá.
Wilson je dosiaľ najvyššie postaveným predstaviteľom katolíckej cirkvi na svete, ktorého odsúdili za zatajovanie sexuálneho zneužívania detí, píše DPA.
V súčasnosti sa po prepustení na kauciu nachádza na slobode a pred súd opäť predstúpi v auguste. Súd bude rozhodovať o tom, či si svoj trest odpyká vo väzení alebo v domácom väzení.
 
Príspevok Pápež by mal podľa austrálskeho premiéra odvolať odsúdeného arcibiskupa z Adelaide zobrazený najskôr Hlavné správy.