Vatikán 11. októbra 2017 (HSP/KAP/Foto:TASR-Andreas Solaro/Pool Photo via AP)

Pápež František prijal v pondelok vo Vatikáne nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Témou hodinového rozhovoru bola hlavne otázka migrácie a utečencov, ako povedal Steinmeier žurnalistom. Ďalej hovorili o situácii v Nemecku po voľbách, o úlohe Nemecka v Európe, ako aj o ochrane životného prostredia a ekumenizme.
Pápež František, nemecký prezident Frank Walter Steinmeier a jeho manželka Elke Büdenbenderová si vymieňajú dary počas súkromnej audiencie

„Pápež v srdečnom rozhovore vyjadril spokojnosť nad dobrými vzťahmi medzi štátom a cirkvou,“ uvádzalo vatikánske komuniké. „František ocenil pohľad na jubilejný rok reformácie, ako aj pozitívny medzi-náboženský a ekumenický dialóg v Nemecku.“
Steinmeier sa pre žurnalistov vyjadril, že na neho urobila „veľký dojem“ osoba pápeža a jeho „otvorený spôsob ako vedie rozhovory“. Do Nemecka ho tento raz nepozval. Dodal, že o situácii v Nemecku po voľbách „je pápež veľmi dobre informovaný“ a informoval:
„František ocenil konanie Nemecka v oblasti utečeneckej krízy a vyjadril nádej, že aj v Európe bude širšia solidarita. Situácia v Afrike leží Františkovi zvlášť na srdci, treba podľa neho viac urobiť pre rozvoj,“ interpretoval prezident pápežove názory. Hovorili aj o Klimatickej dohode z Paríža a o úsilí pápeža presvedčiť Donalda Trumpa o význame tejto dohody.
Steinmeier povedal, že išlo aj o úlohu cirkví a náboženstiev v medzinárodných konfliktoch. Tie sa musia mobilizovať, by stlmili konflikty. Napríklad Líbya „ je ešte veľmi ďaleko od riešenia, ktoré by krajine znova prinieslo pokoj“.
Nemecký prezident vyjadril pápežovi aj svoj názor, že „potenciál ekumenizmu ešte dlho nie je vyčerpaný“. Povzbudil, že aj s pomocou pápeža sa urobia ďalšie kroky v tejto oblasti a povedal: „Františka považujem za pápeža, ktorý je voči ekumenizmu veľmi otvorený.“
Bolo to prvé stretnutie nemeckého prezidenta s pápežom. Steinmeier je protestant, sprevádzala ho jeho manželka, katolíčka.