Bratislava 22. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Popredná sieť slovenských kníhkupectiev Panta Rhei každoročne vyhlasuje anketu Slovenský spisovateľ roka v rámci Panta Rhei Awards. Do zoznamu 15 kandidátov za rok 2017 bol kvôli čiateľskej úspešnosti zaradený aj mafiánsky boss Mikuláš Černák, jeho meno sa však zo zoznamu zakrátko vytratilo. Informuje o tom Nový čas. 
Na snímke bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák

Autentická Černáková publikácia “Prečo som prelomil mlčanie”, v ktorej hovorí o mafiánskych praktikách v 90. rokoch si získala mnoho fanúšikov, napriek tomu, že autorom je jeden z najväčších zločincov slovenskej histórie. Knihu napísal vo väzení a uvádza v nej viacero detailov z obdobia, kedy bol lídrom podsvetia. „Budem uvádzať skutočné mená všetkých aktérov, pretože to je to najdôležitejšie poslanie tejto knihy – skutočná pravda napísaná rukou toho, kto ju prežil,“ hovorí o knihe Černák.
Jeho kniha sa stala natoľko populárnou, že reťazec kníhkupectiev Černáka zaradil medzi 15 najúspešnejších autorov na oficiálnej stránke Panta Rhei. Po hlasovaní čitateľov sa z 15-tky autorov dostane najlepších päť do finálneho vyhlasovania 5. marca.
Zaujímavé na celej situácii je, že nominácia Mikuláša Černáka bola zo stránky po niekoľkých dňoch stiahnutá. „Kľúčom na určenie nominácií bola predajnosť kníh. Stiahnutie nominácie bolo reakciou na nesúhlas iných nominovaných v danej kategórii,“ uviedol pre Nový Čas marketingový riaditeľ Lukáš Bonk.
Černáková publikácia pri tom patrí k najhorúcejším predajným artiklom kníhkupectva. „Kniha vyšla pred Vianocami 2015, veľa ľudí ju kupovalo ako darček pod stromček a ešte stále sa predáva veľmi dobre,“ uviedla minulý rok jedna z predavačiek Panta Rhei pre časopis Plus Sedem dní. Vydavateľ Černákovej knihy Albert Marenčin to takisto potvrdil: „Predaj je naozaj výborný, je to bestseller. Za roky 2015 a 2016 to bola jedna z najpredávanejších kníh na Slovensku. Do dnešného dňa sa jej predalo viac ako štyridsaťtisíc kusov,“ uviedol údaj z roku 2017.
Hlasovanie v ankete Slovenský spisovateľ roka

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.