Washington 1. apríla 2019 (HSP/rusvesna/Foto:TASRAP-Sebastian Scheiner)
 
Portál rusvesna priniesol informáciu o protiamerickom vystúpení panovníkov Jordánska a Maroka. Jordánsky kráľ Abdulláh II a marocký kráľ Muhammad VI vystúpili s prejavom, v ktorom označili americké návrhy o Golanských výšinách, ktoré považujú Američania za izraelské územie za nezákonné.

Ilustračné foto

Je veľmi dobre, že Američania s takýmto prejavom vystúpili, pretože to ešte viac podkopalo ich pozície v arabskom svete. Americká arogancia voči Arabom a bezvýhradná podpora Izraela znižujú popularitu a význam americkej diplomacie. , Američania sa správajú ako slon v porceláne, na základe princípu “je jedno čo si o nás myslia, hlavne že sa nás boja. Ale Sýria a Venezuela už ukazujú, že Američanov sa netreba  až tak veľmi obávať.
Jeruzalem nie je izraelské mesto, rovnako ako Golanské výšiny nie sú izraelským územím. Jordánsky i marocký panovník odmietajú zmeny historického, právneho i politického statusu týchto oblastí. Jeruzalem je príliš cenné mesto pre moslimov i pre kresťanov a Jordánsko a ani Maroko Američanov nepodporia v otázke Jeruzalema a Golanských výšin nepodporia. Čo sa týka Sýrie, tá chce, aby sa otázka Izraelom nezákonne okupovaných území Golanských výšin riešila na základe rezolúcie OSN č. 2254. Sýria nepripustí, aby Izrael tieto územia okupoval a Sýrčania sú pripravení o Golanské výšiny bojovať. Majú dosť času, demograficky už Izrael v arabskom mori prehral a v prípade amerického ústupu z Blízkeho východu sa znova otvorí otázka Golanských výšin.
Sýria stratila Golanské výšiny na základe vojanských porážok v rokoch 1967 a 1973, od roku 1981 Izrael nezákonne územie Golanských výšin okupuje. Jedným z cieľov Izraela a USA pri rozpútaní vojny v Sýrii bolo oslabiť Sýriu natoľko, že by sa mohlo prikročiť k parcelizácii Sýrie a posunutí hraníc Izraela, pričom Golany by sa definitívne stali súčasťou Izraela.  Ruský vstup do konfliktu v Sýrii a pomoc Asadovi tieto americké a izraelské plány vážne narušili. Na druhej strane sa Rusko snaží o vyvážené vzťahy nielen so Sýriou, ale aj Izraelom, čo naznačuje, že riešenie situácie s Golanskými výšinami nebude jednoduchou záležitosťou.
 
 
Príspevok Panovníci Jordánska a Maroka vystúpili s protiamerickými vyhláseniami. Dôvodom je Jeruzalem a Golanské výšiny zobrazený najskôr Hlavné správy.