Moskva 26. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Alexandrovov súbor piesní a tancov bude žiť a zostane symbolom armády a Ruska

Vyhlásil to dnes pred novinármi námestník ruského ministra obrany Nikolaj Pankov v súvislosti s nedeľňajšou nehodou lietadla, pri ktorej zahynulo 68 členov a interných zamestnancov súboru. Na palube lietadla ruského ministerstva obrany, ktoré sa krátko po štarte z ruského Soči zrútilo do Čierneho mora, bolo 92 ľudí.

Na snímke kvety sú pred fotografiou členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci pred budovou armádneho súboru v MoskveNa snímke kvety sú pred fotografiou členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci pred budovou armádneho súboru v Moskve

Pankov spresnil, že Alexandrovovci majú spolu 285 členov. “Zahynulo 68 umelcov a zamestnancov súboru, dnes to môžeme takto povedať. Je to veľmi veľká strata. Budeme veľmi tvrdo pracovať na tom, aby sme ich nahradili. Súbor bude žiť…a zostane symbolom našej armády a našej krajiny,” zdôraznil Pankov.

Smrť kolegov bola šokom

Smrť kolegov bola šokom pre tých členov súboru Alexandrovovcov, ktorí sa zájazdu do Sýrie z rôznych dôvodov nezúčastnili. Medzi nimi je aj sólista Vadim Ananev, ktorému povolili neúčasť na novoročnom koncerte pre ruských vojakov v Sýrii kvôli narodeniu dieťaťa.

Ananev v rozhovore pre agentúru AP uviedol, že pri nehode zahynulo “všetkých päť sólistov” súboru, ktorí boli súčasne jeho blízkymi priateľmi. “Poznám ich 30 rokov. Poznám ich ženy a deti. Aj kvôli nim sa cítim strašne, kvôli tomu, o čo všetko som prišiel,” dodal.

Medzi pasažiermi sa nachádzali aj novinári a vojaci

Lietadlo ruského ministerstva obrany typu Tu-154 smerovalo v nedeľu na ruskú leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja, keď sa krátko po vzlietnutí z letiska v Soči zrútilo do Čierneho mora. Medzi pasažiermi sa nachádzali desiatky spevákov súboru Alexandrovovci, ale aj novinári a vojaci.

Ruská Federálna bezpečnostná služba dnes informovala, že hlavnými pracovnými verziami príčin pádu lietadla ministerstva obrany z 25. decembra je “prítomnosť cudzích predmetov v motore, zlá kvalita paliva, ktorá mohla viesť k strate výkonu a zlyhaniu motorov, chyba pilota a technická porucha lietadla.”

FSB súčasne oznámila, že nateraz neboli zistené žiadne príznaky či fakty o tom, že na palube lietadla sa odohral teroristický útok alebo diverzia.