Panika na Ukrajine rastie: Odíde po Kryme a Donbase od Ukrajiny aj Podkarpatská Rus? Maďarsko je v strehu. Slovensko v zimnom spánku?

Užhorod 19. decembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

“Maďarská hrozba v Zakarpatí je omnoho vážnejšia, než sa to zdá z Kyjeva – v oblasti dozreli predpoklady na oddelenie,” povedal vo vysielaní televízie 112 zástupca ukrajinského ministra pre „okupované územia“ Georgij Tuka
Na snímke pravoslávny chrám v centre Užhorodu. Jeden z najväčších chrámov v strednej Európe

Podľa Tukových slov je súčasné Zakarpatie iba nominálne ukrajinským územím y v skutočnosti tam všade počuť maďarčinu, vejú tam maďarské zástavy a tamojšie ukrajinské štátne ustanovizne doplnkovo financuje maďarská vláda: „To, že tam zatiaľ nie sú aktívne manifestácie, vôbec neznamená, že na to nie sú predpoklady. Žiaľ, počas celých 25 rokov sme boli svedkami toho, ako boli regióny Ukrajiny bezo zvyšku odovzdané na odkúpenie miestnym kniežatkám. Týka sa to Donbasu, týka sa to Zakarpatia, týka sa to Krymu. Pozrite sa, ako sa vyvíja situácia – všade sa používa štátna symbolika Maďarska, všade sa používa maďarský jazyk, všade sa používa maďarský štátny program na podporu obyvateľstva – etnických Maďarov. Každý špecialista, ktorý sa profesionálne zaoberá otázkami separatizmu, napovie, že toto je prejav takzvaného kolíkovania územia… Toto všetko sa nerobí len tak,“ vyhlásil Georgij Tuka.
Zakarpatská oblasť Ukrajiny, skrátene Zakarpatie, je východným susedom  Slovenska a počas prvej Československej republiky sa volala Podkarpatská Rus. Vlani poslanci Zakarpatskej oblastnej rady väčšinou hlasov schválili rozhodnutie o nevyhnutnosti implementácie výsledkov referenda z roku 1991 o autonómii Zakarpatia, pričom odzneli i hlasy upozorňujúce aj na možnosť osamostatnenia Podkarpatskej Rusi, ak sa Kyjev bude k Zakarpatiu i naďalej správať “ako macocha”.
Politický pohyb na Podkarpatskej Rusi pozorne sledujú nielen v Maďarsku, ktoré sa snaží ťažiť z toho, že v oblasti žije približne 10%-ná maďarská menšina, ale aj v Rusku, na ktoré miestni  karpatskí Rusíni  po stáročia hľadeli ako na svoj domovský, všeruský štát.  Karpatskí Rusíni, z ktorých sa časť nazýva aj karpatskí Rusi, si mnoho vytrpeli za horthyovského Maďarska, ktoré v roku 1939 anektovalo Podkarpatskú Rus. Plné práva Podkarpatská Rus a Rusíni, podobne ako Slovensko a Slováci, nemala ani za medzivojnovej Československej republiky. Po roku 1945 boli Rusíni vystavení násilnej ukrajinizácii a po roku 1991 neúspešným pokusom o banderizáciu.
Pre spomínanú lásku k Rusku si mnohí karpatskí Rusíni veľa pretrpeli, najmä za čias Rakúska-Uhorska, ktoré ich vodcov a ich nasledovateľov stíhalo, prenasledovalo, väznilo, mučilo, oberalo o majetok a aj priamo, či nepriamo pripravovalo o život ako údajných vlastizradcov a špiónov cárskeho Ruska. Maďarským žandárom stačilo nájsť u Rusína modlitebnú knižku vytlačenú v cárskom Rusku, alebo čokoľvek v cyrilike, alebo ikonu z Ruska, aby ho obvinili zo zrady, špionáže a prenasledovali. Škandalózne boli najmä dva procesy v Marmarošskej Sihoti spred niečo vyše sto rokov, keď uhorské orgány desiatky karpatských Rusínov súdili, kruto mučili, väznili a obviňovali z vlastizrady len preto, že sa vrátili k viere svojich predkov – k pravosláviu.
Riaditeľ ruského Centra eurázijských štúdií Vladimir Kornilov pripomenul, že oddelenie Zakarpatia od Ukrajiny sa môže stať skutočnosťou vzhľadom na to, že „úroveň separatizmu na Zakarpatí bola vždy vysoká“. Kornilov hovorí: „Je možný takýto scenár? A či mnohí považovali za možný scenár návratu Krymu do Ruska a oddelenie Donbasu od Ukrajiny? Dnes na Ukrajine niet nemožných scenárov.“
Vladimír Mohorita
Na videu si možno pozrieť zábery z Užhorodu, mesta, ktoré leží priamo na hranici so Slovenskom, no ktoré väčšina Slovákov ešte nikdy nenavštívila.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)