Pan Ki-mun v prieskume prezidentských favoritov skončil ako druhý

Soul 13. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bývalý generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa v prieskume zameranom na favoritov kórejských prezidentských volieb umiestnil na druhom mieste

Prieskum uskutočnila organizácia Gallup Korea, ktorá dnes zverejnila jeho výsledky. Pan sa umiestnil 11 percentuálnych bodov za bývalým opozičným lídrom Mun Če-inom, ktorý získal 31 percent.

Pan Ki-munPan Ki-mun

Kóreu momentálne sužuje politická kríza; zákonodarcovia drvivou väčšinou v decembri odhlasovali dočasné zbavenie funkcie prezidentky Pak Kun-hje v súvislosti so zneužitím úradnej moci. Daným prípadom sa zaoberá ústavný súd a v prípade potvrdenia rozhodnutia sa budú konať predčasné prezidentské voľby, pripomína agentúra Reuters.

Pan (72) sa do vlasti vrátil z USA iba vo štvrtok – po desiatich rokoch strávených v najvyššej funkcii OSN. Zámer kandidovať za prezidenta zatiaľ oficiálne neoznámil, o svojej politickej budúcnosti však podľa vlastných slov bude informovať čoskoro. V jeho neprospech hrá nedávne obvinenie dvoch jeho príbuzných americkou prokuratúrou z korupcie.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.