Bratislava 18. októbra 2018 (HSP/Foto: RCVK)
 
V Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave sa 14. októbra, v deň 75. výročia povstania v tábore smrti Sobibor, konal pamätný večer venovaný povstaniu väzňov koncentračného tábora

Na snímke slávnostné otvorenie

Na večere vystúpil riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave profesor P. Mešťan a slovenský historik M. Vaněk. Prítomní si vypočuli rozprávanie o historických faktoch súvisiacich s dejinami tábora, s povstaním pod vedením sovietskeho dôstojníka A. Pečorského a uctili si pamiatku 25 tisícov slovenských Židov, ktorí zahynuli v Sobibore. Profesor Mešťan prezentoval pripravované slovenské vydanie knihy „A. Pečorský Prielom do nesmrteľnosti“.
Rečníci hovorili o tom, že najmä v našich časoch je treba zachovať historickú pamäť o týchto udalostiach, aby sa viac nezopakovali. Študent Bratislavského konzervatória R. Matúšek zahral hosťom diela Chopina a Mozarta.

Na snímke hostia

Návštevníci večera si pozreli foto výstavu venovanú histórii povstania a jeho organizátorovi Alexandrovi Pečorskému a film Konstantina Chabenského „Sobibor“ so slovenskými titulkami. Podujatia sa zúčastnili predstavitelia slovenskej verejnosti, členovia židovskej obce v Bratislave, ruskí krajania a študenti bratislavských gymnázií.
 
Príspevok Pamätný večer venovaný 75. výročiu povstania v tábore smrti Sobibor zobrazený najskôr Hlavné správy.