Doneck 27. decembra 2018 (HSP/Pomnidonbass/Foto:Screenshot PomniDonbass)
 
Na Donbase vytvorili nový portál venovaný pamiatke dobrovoľníkov a domobrancov, ktorí položili svoje životy brániac civilné obyvateľstvo, slobodu a nezávislosť Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky

Ilustračné foto

Portál „Pamätaj si, Donbas!“ je projekt Zväzu dobrovoľníkov Donbasu. Obsahuje množstvo informácií o dobrovoľníkoch z rôznych krajín a domobrancoch, ktorí sa postavili na obranu novovytvorených republík.
Ako avizovali autori portálu, stránka „Pamätaj si, Donbas!“ sa v budúcnosti sa stane svojráznou Knihou pamäti a najväčším archívom materiálov o konflikte na Donbase.
Autori uvádzajú, že doposiaľ nik nezbieral, nezhodnotil a nesystematizoval historické materiály tykajúce sa Ruskej jari a účastí dobrovoľníkov a domobrancov na nej. Prízvukujú, že všetky údaje mali náhodný a nepresný obsah, ktorý neumožňuje objektívne a plne zhodnotiť všetko, čo sa odohralo na Donbase.
Autori projektu prízvukujú, že mienia zachovať pre potomkov, bádateľov a vedcov čo najviac historického materiálu, ako aj pamäť o tých, ktorí bránili slobodu a nezávislosť DĽR a LĽR a životy civilistov – pamäť o Hrdinoch Donbasu.

Ilustračné foto

V súčasnosti sa na portáli zhromažďujú prevažne údaje o dobrovoľníkoch, ktorí padli v bojoch. Zverejňujú ich fotografie, uvádzajú mená, dátumy narodenia a smrti, krátky životopis, zoznam ocenení a medailí, udelených ako počas života, tak aj po smrti. Všetky informácie sa zhromažďujú z otvorených zdrojov a za pomoci príbuzných padlých vojakov.
Iniciátormi a tvorcami portálu „Pamätaj si, Donbas!“ sú desiati členovia Zväzu dobrovoľníkov Donbasu a spolupracovníci: najvyšší predstavitelia tejto organizácie Alexander Borodaj a Andrej Pinčuk, riaditeľka Komisie pre zdravotnícke a sociálne zabezpečenie Oľga Kulyginová, predseda Komisie zväzu pre spoluprácu s občianskymi organizáciami Roman Leňšin, riaditeľka informačného oddielu Mária Koledová, pracovníčky  tlačovej služby Zväzu dobrovoľníkov Donbasu Jelena Pavľuková a Tatiana Karaleová, predstaviteľka zväzu v DĽR Anastázia Kuznecovová a grafik Tumur Apačev.
Eugen Rusnák
 
Príspevok “Pamätaj si, Donbas!” alebo nový portál venovaný pamiatke dobrovoľníkov a domobrancov Donecka a Luhanska zobrazený najskôr Hlavné správy.