Ramalláh 30. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov)
 
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa pokúsil rozptýliť rastúce obavy v súvislosti so svojím zdravotným stavom a s chýbajúcim nástupcom na túto funkciu. Politické inštitúcie nie sú založené len na jednom človeku a krajina “bude vždy plná dobrých mužov”, povedal Abbás podľa agentúry AP.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Osemdesiattriročný Abbás mal prejav v noci na stredu počas stretnutia vodcov svojho hnutia Fatah v Ramalláhu. Palestínsky prezident zvolal schôdzku deň po svojom prepustení z nemocnice po týždni liečenia zápalu pľúc.
Išlo o najnovšiu hospitalizáciu, ktorá vyvolala nové obavy o to, čo sa stane v prípade, keď Abbás zo svojho úradu odíde, píše AP. Situácia ohľadne jeho nástupcu je totiž nejasná a samotný Abbás odmietol dezignovať námestníka.
Za nástupcu palestínskeho prezidenta považuje niekoľko vodcov z Fatahu samých seba, čo zvyšuje možnosť budúceho politického boja o tento post.
Abbás (83) je silný fajčiar a trpí nadváhou. V minulosti mal problémy so srdcom a pred približne desiatimi rokmi absolvoval liečbu rakoviny prostaty. Minulé leto podstúpil v nemocnici v Ramalláhu vyšetrenia, pričom popieral chýry o tom, že utrpel mozgovú mŕtvicu.
 
Príspevok Palestínsky prezident sa pokúsil rozptýliť obavy o svoj zdravotný stav zobrazený najskôr Hlavné správy.