Brusel 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Olivier Hoslet)

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v pondelok v Bruseli vyzval ministrov zahraničných vecí 28-člennej Európskej únie, aby čo najrýchlejšie uznali palestínsky štát.
Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás (tretí vľavo)

Abbás, ktorý ako hosť vystúpil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, uviedol, že neexistuje žiaden rozpor medzi uznaním palestínskej štátnosti a obnovením mierových rokovaní medzi Palestínskou samosprávou a Izraelom.
“To by povzbudilo ľud Palestíny, aby nestrácal nádej na mier, to by otvorilo cestu k mieru,” upozornil palestínsky prezident počas tlačovej konferencie.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá sa s Abbásom stretla pred jeho pracovným obedom s ministrami zahraničných vecí, pripomenula, že pozícia EÚ k blízkovýchodnému mierovému procesu, ktorý je od roku 2014 na mŕtvom bode, zostáva nezmenená. “Pokračujeme v podpore riešenia v podobe dvoch štátov s Jeruzalemom ako hlavným mestom oboch krajín,” spresnila a dodala, že Európania musia byť v tejto otázke spravodliví.
“Ak chcú Európania zohrať určitú úlohu, musia byť spravodliví pri zaobchádzaní s oboma stranami, a to by sa malo začať uznaním štátu Palestína,” uviedol šéf palestínskej diplomacie Rijád Málikí v súvislosti s pondelňajšou Abbásovou návštevou v Bruseli.
Otázka palestínskej štátnosti však nebola v pondelok súčasťou pracovnej agendy európskych diplomatov. EÚ oficiálne trvá na vytvorení dvoch vedľa seba fungujúcich štátov v rámci hraníc z roku 1967.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.