Gaza 30. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hatem Ali)
 
Traja Palestínčania prišli v piatok o život počas potýčok s príslušníkmi izraelských ozbrojených zložiek v pohraničnej oblasti medzi Izraelom a pásmom Gazy, informovala agentúra AP.
Ďalších 365 osôb utrpelo zranenia v dôsledku nasadenia slzotvorného plynu, gumených nábojov a streľby, údaje poskytlo palestínske ministerstvo zdravotníctva v Gaze.

Na snímke protestujúci

Palestínčania v pásme Gazy odštartovali v piatok šesťtýždňový protest s požiadavkou, aby palestínskym utečencom umožnili vrátiť sa na miesta, ktoré sa nachádzajú v dnešnom Izraeli. Pri hranici už na piatich lokalitách vytvorili stanové tábory.
Na začiatok protestov sa pri hranici z Izraelom zhromaždili tisícky Palestínčanov.
Izraelská armáda uviedla, že Palestínčania na niektorých miestach posielali na vojakov horiace pneumatiky a hádzali kamene. Izraelskí vojaci zareagovali voči “hlavným podnecovateľom” slzotvorným plynom a streľbou. Armáda hlásila nepokojne na šiestich miestach.
Armáda oznámila, že nebude tolerovať žiadne škody a zodpovednosť za ne bude niesť Hamas. Podľa palestínskeho rezortu zdravotníctva pri streľbe zomreli traja Palestínčania.
Izraelské bezpečnostné sily boli už pred plánovanými masovými protestmi v stave zvýšenej pohotovosti a predstaviteľ armády v stredu povedal, že na hranici s pásmom Gazy umiestnili vyše 100 ostreľovačov.
Organizátori z viacerých skupín vrátane islamistického hnutia Hamas, ktoré fakticky vládne v Gaze, dúfajú, že tisíce ľudí budú reagovať na ich výzvu, aby sa zhromaždili v piatich stanových mestách pri hranici s cieľom vyzývať na právo na návrat palestínskych utečencov do terajšieho Izraela.
 
Príspevok Palestínčania začali protesty na hranici Gazy s Izraelom; 3 mŕtvi, 365 ranených zobrazený najskôr Hlavné správy.