Gaza 29. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
 
Približne 20-členná skupina palestínskych demonštrantov z pásma Gazy sa v utorok pokúsila prelomiť námornú blokádu Izraela. Tento pokus však zmarila izraelská armáda, priblížila agentúra DPA.

Na snímke izraelský tank zaujíma svoju pozíciu pozdĺž hranice s pásmom Gazy

Palestínska loď mala podľa informácií izraelského rozhlasu vyplávať okolo 11.00 h miestneho času z juhu pásma Gazy a pokúsiť sa prelomiť blokádu uvalenú na palestínske územie v roku 2006, keď sa tam vlády ujalo islamistické hnutie Hamas.
Izrael odvtedy nepovoľuje palestínskym lodiam vzdialiť sa z vymedzenej oblasti, kde majú rybári povolené loviť.
Organizátori pokusu o prelomenie námornej blokády priblížili, že proti ich protestu zasiahli štyri izraelské vojenské lode približne deväť kilometrov od pobrežia.
Palestínski demonštranti chceli podľa organizátorov týmto protestom svetu ukázať, že chcú “žiť slobodne, v mieri a mať základné práva”.
Utorkovú akciu organizoval výbor Pochod návratu, ktorý je za demonštráciami pozdĺž hraníc medzi pásmom Gazy a Izraelom, kde v uplynulých týždňoch došlo k násilnostiam s desiatkami obetí na životoch z radov Palestínčanov. Hnutie Hamas uviedlo, že väčšina obetí boli jeho členovia.
Izrael tvrdí, že Hamas protestmi len zastiera pokusy preniknúť cez hranicu do Izraela a pokúsiť sa o útoky na tamojšie obyvateľstvo.
 
Príspevok Palestínčania sa pokúsili prelomiť izraelskú námornú blokádu pásma Gazy zobrazený najskôr Hlavné správy.