Palestína 10. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Adel Hana)

Krok amerického prezidenta Donalda Trumpa rozbúril vášne na Blízkom východe.  Informácie o prvých nepokojoch na území Izraela priniesol  Arťom Šamskij na portáli anna news.
Ilustračné foto

Vláda palestínskej autonómie už odmietla ďalšie mierové rozhovory s Izraelom, ktoré sa uskutočňovali za sprostredkovávania USA. Ako informoval minister zahraničných vecí Palestíny Riyad al Maliki, riešenie amerického prezidenta o priznaní Jeruzalema hlavným mestom Izraela sa ukazuje byť porušením medzinárodných diplomatických noriem, čo zbavuje USA akéhokoľvek ďalšieho vplyvu na situáciu v regióne.
Palestínsky líder uviedol, že USA sa týmto Trumpovým vyhlásením stali súčasťou konfliktu a otvorene sa pridali na izraelskú stranu, čím stratili štatút neutrálneho prostredníka. Palestínci sú rozhodnutí spolupracovať s inými prostredníkmi pri riešení palestínskeho problému v blízkovýchodnom regióne i na medzinárodnej scéne.
Jeden z vodcov Hamasu, Ismail Hannija, vyzval krátko po Trumpovej aktivite k novej intifáde voči Izraelu. Vyzval Palestínčanov, aby sa 8. 12. 2017 stal dňom národného hnevu a začiatkom novej intifády voči Izraelu. “Tak, ako sme oslobodili Gazu a vyhnali z nej Židov, oslobodíme aj Jeruzalem a celý Západný breh Jordánu,” uviedol vo svojej výzve palestínsky líder. Podľa jeho slov Američania sa otvorene stali spojencom Izraela a “vyhlásili otvorenú vojnu Palestínčanom”.
Podľa ďalších informácii z anna news, palestínske výzvy k intifáde padli na úrodnú pôdu. Už v piatok začali strety medzi Palestínčanmi a izraelskou soldateskou. Zatiaľ utrpelo zranenie 1100 Palestínčanov, dvoch Palestínčanov Izraelčania zlikvidovali. Výbuch protiizraelského odporu začal na západnom brehu Jordánu, v sektore Gazy a do nepokojov sa zapojilo približne 7500 Palestínčanov.
Ešte dňa 7. 12. 2017 vystrelili členovia palestínskej skupiny “Brigády Nasr Salah ad Dina” niekoľko rakiet na izraelské osady Hof Ashkelon a Shaar Ha Negev severne od Gazy. Členovia skupiny uviedli, že ide o prvú odpoveď na rozhodnutie USA o priznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela a prisľúbili Izraelčanom ďalšie útoky. Izrael ostreľoval územie, z ktorého útočili tanky a lietadlá, pričom ako obyčajne Izrael neberie do úvahy skutočnosť, že oblasť je husto obývaná civilistami.

Intifády v minulosti začínali stretom neozbrojených Palestínčanov s izraelskou armádou a políciou. Po prvotnom vyčerpaní zdrojov izraelskej polície a armády nastúpili ozbrojené útoky Hamasu alebo al Fatah. V dnešnej vybičovanej atmosfére je pravdepodobné, že do konfliktu sa zapoja aj Iránci, Hizballáh a irackí šiíti. Situácia v Izraeli sa tak môže z bezpečnostného hľadiska v najbližšom období výrazne zdramatizovať.