Rámalláh 14. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)
 
Palestínska samospráva kritizovala Spojené štáty, že vo svojej výročnej správe o stave dodržiavania ľudských práv sa nezmieňuje o Predjordánsku, pásme Gazy a Golanských výšinách ako o okupovaných územiach. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP

Na snímke americký prezident Donald Trump

Podľa hovorcu palestínskej samosprávy Nabíla abú Rudajnu je tento prístup Spojených štátov “pokračovaním nepriateľského prístupu americkej administratívy k nášmu palestínskemu ľudu a… je v rozpore so všetkými rezolúciami OSN”.
Rudajna vyhlásil, že spomínaná zmena je súčasťou plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na “likvidáciu” palestínskeho problému.
Agentúra AFP pripomenula, že prezident USA Donald Trump v najbližších mesiacoch odhalí svoj mierový plán na urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Očakáva sa to napriek tomu, že palestínske vedenie v roku 2017 zmrazilo svoje kontakty s Washingtonom. Pre tento krok sa Palestínčania rozhodli po tom, ako Trump vyhlásil Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
Palestínčania predpokladajú, že Trumpov plán bude koncipovaný v prospech Izraela.
Vo svojej najnovšej správe o ľudských právach, ktorá bola zverejnená v stredu, sa Spojené štáty zmieňujú o Golanských výšinách ako o “Izraelom kontrolovaných”, nie o “Izraelom okupovaných”.
Ďalšia sémantická zmena, ktorá sa objavila už aj vo vlaňajšej správe, sa tento rok objavila opäť – a to v názve kapitoly “Izrael, Golanské výšiny, západný breh Jordánu a Gaza” namiesto predtým používaného “Izrael a okupované územia”.
Ministerstvo zahraničných vecí USA však deklarovalo, že odlišná terminológia neznamená zmenu americkej zahraničnej politiky.
Izrael obsadil Golanské výšiny, západný breh rieky Jordán, východný Jeruzalem a pásmo Gazy v šesťdňovej vojne v roku 1967. Neskôr anektoval aj Golanské výšiny a východný Jeruzalem, čo medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo.
Izrael sa síce z pásma Gazy už stiahol, ale v uplynulých rokoch viedol s palestínskymi militantmi tri vojny a naďalej ponecháva v platnosti blokádu tohto územia. Pokračuje aj v okupácii Západného brehu.
 
Príspevok Palestínčania kritizujú USA za terminológiu v správe o ľudských právach zobrazený najskôr Hlavné správy.