Budapešť 10. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP//MTI-Zoltan Mathe)
 

Prečo Viktor Obrán, ktorého novinári označili za „enfant terrible“ Európskej únie, znova a znova víťazí vo svojej vlasti? Vládnuca koalícia na čele s Viktorom Orbánom práve po tretíkrát zvíťazila vo voľbách, získala ústavnú väčšinu, dve tretiny mandátov. Prečo sa u Maďarov teší takej obľube?

Na sníímke Viktor Orban pred pamätníkom

„Pre priaznivcov Orbána, ktorí žijú hlavne v malých mestách a na dedinách, nie je názor Európskej únie na neho nijako zvlášť dôležitý, dokonca naopak — je im to príjemné,” povedal v besede so Sputnikom riaditeľ Centra sociálnej politiky Budapeštianskej univerzity Matyáša Korvína, politológ Pál Tamás.
Tamás: Ľudia premýšľajú takto: líder malej krajiny, ale vie presadiť na európskom poli národne záujmy. Hrdým Maďarom sa to veľmi páči. A hoci som politickým protivníkom Orbána, priznávam jeho talent, schopnosť jednať s národom, cítiť sociálne potreby prostého človeka, jeho náladu a…využiť tieto znalosti pre vlastnú popularitu. Na tom je postavená celá orbánovská protiimigračná politika. Pričom premiér vystupuje nielen proti EÚ, ale i proti medzinárodnému kapitálu, proti politike OSN vo veci utečencov. Pravda, je pravidlom, že jeho rétorika je hlavne pre vnútorné použitie a netransformuje sa do reálnych činností. Zo strany sa zdá, že Maďari vyberajú protizápadného, antieurópskeho lídra. On ale poslušne robí politiku EÚ. Keby sa s ňou hádal, tak by to znamenalo stratu obrovských dotácií.

 
K akým zmenám v živote Maďarov došlo behom vlády Viktora Orbána? Alebo sa i v tomto prípade všetko obmedzuje len na rétoriku?
Je potrebné priznať, že v posledných dvoch rokoch sa stav ekonomiky neustále zlepšuje, objem rastu HDP dosiahol 4 % ročne, a nebolo to na úkor cien ropy a plynu. To je viac než priemerný ukazovateľ v EÚ bez ohľadu na to, že susedné krajiny, také ako Česko, Slovensko, Rumunsko rastú rýchlejšie. Ľudia cítia stabilitu. V krajine je pritom ustanovený autoritatívny režim, za to Orbána Brusel kritizuje. Mnohým Maďarom sa to nepáči, avšak prianie žiť stabilný a pokojný život vo vedomí prevyšuje všetky mínusy plynúce z obmedzovania slobody. Ku všetkému úroveň nezamestnanosti je u nás jedna z najnižších v Európe, okolo 6 %. V Maďarsku berú do práce dokonca i Rómov, čo je v Európe vzácne.
 
Čím je podmienený taký rast maďarskej ekonomiky? Ako je dosahovaných tých vytúžených 4 % HDP ročne?
Samozrejme, do značnej miery európskymi dotáciami a tiež tým, že na našom území pracujú na plný výkon veľké moderné výrobne, ktoré sa nachádzajú v rámci veľkých medzinárodných korporácií. Nemecký automobilový koncern Daimler spustil nový montovací závod na výrobu automobilov Mercedes-Benz. U nás sa nachádza podnik Audi. Okrem automobilov na závode montujú prakticky všetky motory Audi, približne dva milióny kusov každý rok. V Maďarsku sa nachádza najväčší európsky závod na výrobu automobilových motorov. Takže zisk vytvárame nie vďaka pohárom s uhorkami či so zeleným hráškom Globus. Mnoho z našich firiem je orientovaných na medzinárodný trh, ich personál je tesne spojený s ekonomikou EÚ. Takže nie je náhoda, že Orbán vyhral podľa všetkého vďaka dedinskému obyvateľstvu. Vo veľkých mestách, napríklad v Budapešti, kde sú voliči viac prozápadní, prehral.
 
I tak ale Orbán získal od občanov obrovskú podporu. Bude táto podpora použitá pre nejaké zmeny maďarskej politiky v rámci EÚ?
Nič sa meniť nebude. Európska únia bude i naďalej trpieť prehlásenia maďarského lídra. Orbán je pre Brusel potrebný pre solidárne hlasovanie, napríklad v otázkach pokutovania nejakej krajiny — strata podpory či hlasovacieho práva. Je zaujímavé, že Poľsko a Maďarsko sa dohodli navzájom jeden druhého brániť v rámci únie. Napríklad článok 7 Lisabonskej zmluvy počíta s použitím vnútorných sankcií proti krajine EÚ za porušenie základných práv európskych občanov, a to vo forme pozastavenia hlasovacieho práva v Rade EÚ. Podobné obvinenia už existujú na adresu Poľska. Maďarsko prehlásilo, že nebude hlasovať „pre” a požaduje učiniť rozhodnutie jednohlasne. Pokiaľ ale hovoríme o princípoch celoeurópskych otázok, tak maďarská politika je úplne loajálna voči EÚ i NATO. Celé roky Maďarsko spolu so všetkými hlasuje za predĺženie protiruských sankcií. A celé priateľstvo medzi Budapešťou a Moskvou, o ktorom sa toľko hovorilo, sa nachádza v prísnych rámcoch, ktoré definuje Európska únia a Severoatlantická aliancia. Pripomeniem, minulý týždeň bolo Maďarsko medzi prvými európskymi krajinami, ktoré vyhostili ruských diplomatov kvôli prípadu Skripaľa. Alebo príklad so stavbou jadrovej elektrárne Lakš-2 ruským koncernom Rosatom a maďarskými spoločnosťami. Bolo požadované získať „súhlas” od Európskej únie, v ktorom súhlasili. Ale… len požadovali, aby časť elektronického vybavenia bola zamenená na rovnaké, európske. A Maďarsko tieto podmienky prijalo.
Názor autora sa nemusí zhodovať s názorom redakcie.
 
Príspevok Pál Tamás, politický protivník Orbána: Orbán je diktátor, ale túžba ľudí žiť stabilný a pokojný život prevyšuje zobrazený najskôr Hlavné správy.