Islamabad 19. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Mohammad Sajjad)

Pakistanská armáda predstavila v stredu opatrenia na zvýšenie ochrany hranice s Afganistanom, ktoré majú obmedziť útoky militantov operujúcich v danom regióne. Nové oplotenie a strážne stanovištia rozhnevali Kábul, keďže hranicu vytýčenú ešte v 19. storočí neuznáva, informovala agentúra AP
Ilustračné foto

Generálmajor Naumán Zakaríja, ktorý velí pakistanským jednotkám v oblasti Južný Vaziristan, povedal novinárom počas dnešnej návštevy pohraničia, že oplotenie a pozorovacia technika budú tvoriť ochranu pred útokmi na oboch stranách hranice. Príslušníci armády a polovojenských síl podľa neho uskutočnili viacero úspešných operácií proti militantom v tomto regióne, ktorý bol dlho baštou extrémistov z al-Káidy a Talibanu, ako aj zločineckých skupín.
Výstavbu nového hraničného plota začal Pakistan v júni tohto roka.
Americký prezident Donald Trump zopakoval predošlé obvinenia zo strany predstaviteľov Spojených štátov, že Pakistan zatvára oči pred militantnými skupinami, ktoré podnikajú útoky v Afganistane z pakistanského územia, čo Islamabad popiera. Podobné výčitky zaznievajú aj z Afganistanu, kde však zároveň namietajú voči opevňovaniu 2400-kilometrovej hranice. Kábul totiž tzv. Durandovu čiaru, vytýčenú v roku 1896 britskými vládcami, neuznáva, čo býva zdrojom napätia v jeho vzťahoch s Islamabadom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.