Praha 19. marca 2018 (HSP/idnes/Foto: Facebook/Youtube)
 
Pakistanské úrady majú podozrenie, že drogy pašovali aj ďalšie dievčatá z Českej republiky, nielen zadržaná Tereza H., a tak chcú preveriť mladé Češky, ktoré do ich krajiny vycestovali počas najbližších dvoch rokov za údajným fotomodelingom

Na snímke Tereza H.

Denník Mladá fronta dnes zistil, že jednou z týchto dievčat je aj 23-ročná Jana, kamarátka Terezy H.. Minulý rok letela z írskeho Dublinu do Pakistanu kvôli fotomodelingu. Vízum jej niekto zariadil v Írsku. Na letisku prešla cez kontroly a ako vraví, “žiadne drogy neprevážala”.
Pakistanci však požiadali britskú políciu o pomoc, pretože tam údajne má žiť boss celého drogového gangu pod menom Tárik, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Česká polícia sa k podrobnostiam nechce vyjadrovať, ale zdroj blízky vyšetrovaniu z Českej republiky neoficiálne vraví, že okrem toho boli do celej veci zapojení aj úradníci pakistanskej ambasády v Írsku, ktorí českým dievčatám vydávali víza. Takto ho mohla dostať aj spomínaná Jana.
Tereze H. vydala jednorazové vízum ambasáda v Dubline 15. novembra s platnosťou na tri mesiace do 14. februára ako účel cesty sa uviedla rodinná návšteva. Po zadržaní jej pakistanská polícia prekontrolovala aj mobil, kde boli kontakty na ďalších, ktorí v Európe verbovali dievčatá na fotomodeling alebo nejako inak sa podieľali na fungovaní gangu.
Aj Simone H., ktorá mala za fotenie dostať cca 200-tisíc českých korún, podľa jej tvrdenia niekto v Dubline vybavil vízum spolu s letenkami a s celkovým pobytom. Takýchto dievčat bolo viac a niektoré odpovedali aj na inzerát od Terezy H.: “Hľadám dievčatá, ženy, ktoré sú krásne a nemajú strach z nových vecí. Ide o diskrétne fotenie – nič erotické ani intímne – za nemalé peniaze. Ide o prácu v zahraničí a ohodnotenie sa pohybuje v desiatkach tisíc korún. Čo požadujem: slečny, ktoré sa neboja cestovať samé.”
Súd, ktorý by mal znova rozhodovať o návrhu Terezy H., aby ju prepustili na kauciu, v utorok vypočuje aj niektoré osoby získané na základe kontaktov z jej mobilu. Na vyrieknutie verdiktu čaká aj české ministerstvo zahraničia, ktoré podľa hovorkyne Michaely Lagronovej zistí možnosti, ako Terezu H. vydať do Českej republiky, “kde by pre ňu bolo prijateľnejšie si trest odpykat”.
Právník Terezy H. očakáva rozsudok až na konci roka a príliš neverí, že by ju Pakistan vydal, pretože nemá so žiadnym európskym štátom zmluvu o vydávaní odsúdených k odpykaniu trestu v ich rodných krajinách.
 
 
Príspevok Pakistan tvrdí, že Tereza H. nebola jediná, ktorá pašovala drogy zobrazený najskôr Hlavné správy.