Islamabad 23. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-B.K. Bangash)
 
V Pakistane oslávili sobotňajší štátny sviatok pri príležitosti 79. výročia prijatia Láhaurskej deklarácie vojenskou prehliadkou. Informovala o tom agentúra AP

Akrobatická skupina pakistanského letectva na strojoch J-10 počas nácviku v Islamabade 21. marca 2019

Prehliadka sa konala aj napriek prejavom “dobrej vôle”, ktoré pakistanskému predsedovi vlády Imránovi Chánovi zaslal pred začiatkom osláv v piatok večer indický premiér Naréndra Módí ako znak zmierňovania napätia medzi týmito jadrovými veľmocami.
Pakistanský premiér Chán Módího správy prijal a vyzval na všestranný dialóg vrátane otázky sporného regiónu Kašmír.
Prezident Pakistanu Árif Alví počas osláv štátneho sviatku vyhlásil, že krajina potrebuje mier, a nie vojnu. Pakistan chce podľa jeho slov so susednými krajinami nažívať v mieri.
Odpor voči indickej vláde v časti Kašmíru s väčšinovým moslimským obyvateľstvom sa vyostril v posledných rokoch, pričom demonštrácie verejnosti vyústili do násilia: vojakov zasypali protestujúci kameňmi a následné zrážky si vyžiadali aj životy civilistov.
Povstalecké skupiny, snažiace sa o nezávislosť Kašmíru alebo o jeho splynutie s Pakistanom, vedú povstanie proti 500.000 indických vojakov, ktorí sú tam umiestnení 30 rokov.
Počas týchto bojov zahynuli desaťtisíce ľudí, väčšinou civilistov.
 
Príspevok Pakistan oslávil štátny sviatok vojenskou prehliadkou zobrazený najskôr Hlavné správy.