Islamabad 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Pakistanský najvyšší súd nariadil dnes nové vyšetrovanie premiéra Naváza Šarífa a jeho dvoch synov v kauze takzvaných panamských dokumentov, ktoré odhalili presúvanie peňazí do daňových rajov

Päťčlenný súdny senát však dospel k záveru, že zatiaľ neexistuje dostatočný dôvod na Šarífovo odvolanie z funkcie, informovala agentúra DPA.

Na snímke pakistanský premiér Naváz Šaríf

Na základe súdneho rozhodnutia sa má vytvoriť nová vyšetrovacia komisia, ktorá preverí podozrivé majetkové transfery rodiny Šarífovcov z Pakistanu do Kataru. Prevedené prostriedky boli údajne využité na kúpu nehnuteľností v Londýne prostredníctvom offshorových spoločností.
Členovia novovytvorenej komisie majú v rámci nariadeného vyšetrovania vypočuť Šarífa i jeho synov. Svoje zistenia majú zverejniť do dvoch mesiacov.

Dvaja z piatich sudcov najvyššieho súdu boli za okamžité odvolanie premiéra, zvyšní traja však s nimi nesúhlasili.

Nariadenie najvyššieho súdu reaguje na viaceré podania obviňujúce Šarífovu rodinu z prania špinavých peňazí. Pakistanská opozícia v tejto súvislosti požaduje Šarífov odchod z premiérskeho kresla. On sám je odhodlaný dokázať svoju nevinu, avšak sľubuje, že dobrovoľne odstúpi v prípade, ak sa podozrenia voči jeho rodine potvrdia.

V prípade, že súd usvedčí Šarífa z nekalých praktík, nebude sa môcť uchádzať o štvrtý premiérsky mandát v budúcoročných parlamentných voľbách. Lídrom strany však by však mohol zostať aj po prípadnom odsúdení a uväznení.

Zverejnenie miliónov dokumentov firmy Mossack Fonseca so sídlom v Paname vlani v apríli poukázalo na presúvanie peňazí do daňových rajov, pričom v dokumentoch sa objavilo množstvo mien známych osobností – medzi nimi politikov, podnikateľov či športovcov z celého sveta.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.