Brusel/Amsterdam 22. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
 
Pakistan prostredníctvom svojich diplomatov na ambasáde v Haagu vyjadril protest proti zámeru poslanca a lídra Strany slobody (PVV) Geerta Wildersa zorganizovať súťaž karikatúr na adresu Mohameda, považovaného za Alahovho proroka. Uviedol to spravodajský server DutchNews.nl.

Na snímke Geert Wilders

Podľa DutchNews.nl pakistanský denník Tribune informoval o tom, že ministerstvo zahraničných vecí Pakistanu poverilo svojho veľvyslanca v Haagu, aby spolu s ambasádormi členských krajín Organizácie islamskej spolupráce (OIC) oslovili holandskú vládu a vzniesli protest proti zámeru lídra PVV usporiadať súťaž s rúhavými karikatúrami na adresu Mohameda. OIC združuje 57 krajín sveta, kde prevláda islam ako hlavné náboženstvo.
Mohamed je zakladateľ islamu. Je autorom myšlienok, ktoré jeho žiaci a nasledovníci zostavili do podoby Koránu, posvätnej knihy moslimov.
“Prejavujeme hlboké znepokojenie ohľadom tohto úmyselného a zlomyseľného pokusu o hanobenie islamu,” uvádza sa v stanovisku pakistanského ministerstva zahraničných vecí.
Wilders v júni tohto roku oznámil, že má do súťaže prihlásených viac ako 200 karikatúr. Víťaz netradičnej súťaže bude vybraný koncom tohto roka na podujatí v bezpečnej časti holandského parlamentu, kde sídlia poslanci PVV.
Strana slobody je známa svojimi protiimigrantskými a protimoslimskými postojmi.
Holandský parlament pred troma rokmi odmietol Wildersov plán, aby v rámci budovy tejto inštitúcie usporiadal výstavu protimoslimských karikatúr.
 
Príspevok Pakistan a moslimské štáty protestujú proti súťaži karikatúr Mohameda zobrazený najskôr Hlavné správy.