Slovensko 31. augusta 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

V stredu popoludní zadržala polícia Ľuboša Lorenza. Dôvodom bolo odtraňovanie komunistických symbolov z pamätníka.

Ilustračné foto

Podľa informácií Denníka N polícia už od stredy drží v cele Luboša Lorenza. Samozvaný umelec počas včerajšieho dňa odstraňoval v Košiciach skrutkovačom komunistické symboly kosáka a kladiva z pomníka obetiam 2. svetovej vojny. Na pomníku sa nenachádzali pôvodné symboly, pretože aj tie niekto ukradol.
Polícia zadržanie zdôvodnila, že pomník je kultúrnou pamiatkou a je chránený pred poškodzovaním a iným znevážením. „Polícia rešpektuje právo jednotlivcov na vlastný názor, či osobný postoj občanov aj vo vzťahu k tomuto pamätníku. Nemôže však prehliadať intoleranciu spočívajúcu v poškodzovaní národných kultúrnych pamiatok, s ktorými sa nevedia stotožniť jednotlivci,“ tvrdí hovorkyňa polície Jana Mésarová.
Podľa informácií portálu .týždeň má byť Lorenz odsúdený za výtržníctvo v superrýchlom konaní. Polícia tvrdí, že Lorenza zadržala z dôvodu vykonania ďalších úkonov a do cely ho zavreli ako podozrivú osobu so súhlasom prokurátora.
Lorenz sa dnes okolo obeda stretol so svojim advokátom. Či išlo o bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý Lorenza zastupoval pri jeho ďalších poškodeniach majetku, portál neinformuje. Lorenz totiž spolu so svojim kamarátom Petrom Kalmusom poškodila bustu Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci. Predstavitelia kultúrnej obce v ankete Denníka N v roku 2015 to označili za kultúrnu udalosť roka. Advokát si zároveň vyžiadal spisy podobných prípadov.
Dvojica Lorenz a Kalmus 23. augusta “vyčíňala” aj pri Pamätníku padlým vojakom sovietskej armády. Strhli z neho kosáky a kladivá a vylepili po ňom letáky, ktoré oznamujú porušenie zákona propagáciou zločineckého režimu. Na mieste boli prítomné hliadky mestskej aj štátnej polície, ale proti vandalizmu nezasiahli. Ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo tento vandalizmus.
“Hanobenie pomníkov padlým vojakom, ktorí oslobodzovali naše územie v časoch druhej svetovej vojne, považujeme za neprípustné. V tejto veci očakávame výsledky vyšetrovania zo strany kompetentných orgánov SR, ktoré – podľa našich informácií – už iniciovali stíhanie pre podozrenie z trestného činu výtržníctva,” uviedlo ministerstvo vo svojom stanovisku.
Matka Lorenza Eva v súvislosti so zadržaním syna uviedla, že mu robili drobné schválnosti a cíti zo strany policajtov agresivitu. „Zobrali mu šnúrky z topánok a nemôže poriadne chodiť.“
Eva Lorenzová tvrdí, že sú tlaky, aby bol niekto exemplárne potrestaný. Za zastrašovaním podľa nej môže byť ruské veľvyslanectvo.