Banská Bystrica 19. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jozef Ďurník)

Banskobystrickí rádiológovia ako prví na Slovensku minulý týždeň vykonali unikátny zákrok, ktorý pacientom s nádorom na pečeni poskytuje novú nádej na prežitie

Za prísnych bezpečnostných opatrení aplikovali dvom pacientom mikroskopické rádioaktívne častice, ktoré cielene zničia nádor bez postihnutia okolitých orgánov. Rádioembolizácia nádoru pečene rozširuje možnosti, keď ostatné metódy liečby u pacienta neprichádzajú do úvahy. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Ide o pomerne novú metódu pre cielenú vnútornú rádioterapiu zhubných nádorov pečene. Rádioembolizácia sa vykonáva podaním mikroskopických častíc obsahujúcich rádioaktívny prvok Yttrium-90 mikrokatétrom do pečeňových artérií,” vysvetlil Stanislav Okapec, primár oddelenia rádiológie.

Rádioaktívne častice sú zanesené krvou priamo do najmenších ciev nádorového tkaniva. Rádioaktívna látka s doletom v priemere do 2,5 mm týmto spôsobom ožiari a zničí rakovinou postihnuté tkanivo v pečeni, pričom ostatné okolité orgány nezasiahne. Keďže ide o rádioaktívny materiál, zákrok sa robí na angiografickom pracovisku za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.

“Je to úplne nový spôsob liečby zhubných nádorov pečene. Otvára možnosť aj pre chorých, ktorí neadekvátne reagujú na chemoterapiu, alebo u ktorých iné metódy ako chirurgická resekcia nádoru či termoablačné metódy neprichádzajú do úvahy,” doplnil Okapec.

Dvom mužom, ktorí ako prví tento zákrok na Slovensku podstúpili, poskytol šancu na prežitie práve preto, že ani jedna z dostupných možností terapie nebola pre nich vhodná.

“Stav pacientov je po rádioembolizácii dobrý. Obaja už boli z nemocnice prepustení. Budú naďalej pod dohľadom odborníkov a musia absolvovať pravidelné kontroly,” dodala Svetlana Selčanová-Adamcová, vedúca lekárka hepatologicko-gastroenterologického oddelenia.

Podľa Maťašeje rádioembolizácia je zákrok, ktorý si vyžaduje multidisciplinárnu spoluprácu viacerých odborníkov. Realizácia zákroku by nebola možná bez lekárov a fyzikov Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny v Banskej Bystrici, pretože je pre krátky polčas rozpadu použitej látky logisticky veľmi komplikovaná a náročná. Diagnostika a výber pacientov sú zasa v kompetencii hepatológov.

Výskyt nádorových ochorení pečene sa za posledné roky dramaticky zvýšil. Kým v roku 2007 mali na špecializovanom hepatologicko-transplantačnom oddelení hospitalizovaných 18 pacientov s nádorom pečene, vlani ich bolo až 242.

Rooseveltova nemocnica je v rámci Slovenska významným centrom liečby ochorení pečene a pacientom poskytuje najširšiu škálu liečebných metód od rôznych typov konzervatívnej liečby až po samotnú transplantáciu orgánu. Pacienti tak majú k dispozícii ďalšiu liečebnú metódu, ktorá rozšíri spektrum možností poskytovaných v SR.