Bratislava 9. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) kvalitatívne zaostávajú za spojencami. Hlavnými dôvodmi sú technologická a technická zastaranosť. Konštatuje sa to v návrhu Vojenskej stratégie SR, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo obrany (MO) SR
Ilustračné foto

“Analýza stavu spôsobilostí Ozbrojených síl Slovenskej republiky poukazuje na kvalitatívne zaostávanie taktických jednotiek OS SR za spojencami. Hlavnými dôvodmi je technologická a technická zastaranosť bojovej techniky a techniky bojového zabezpečenia, ktorá nespĺňa požiadavky moderného bojiska,” konštatuje MO SR v predloženom materiáli.
Podľa MO SR je nedostatočná taktiež úroveň zásob a pripravenosti záloh. “Tento stav výrazne obmedzuje schopnosti ozbrojených síl plniť stanovené úlohy a znižuje obranyschopnosť štátu,” konštatuje rezort obrany v návrhu Vojenskej stratégie SR.
Samotný materiál sa však zameriava viac na budúcnosť. Pri pozemných silách kladie dôraz na mechanizované a motorizované prápory, ktoré majú byť vybavené zbraňovými systémami na bojových vozidlách s kolesovým podvozkom 8×8, resp. na bojových vozidlách s pásovým podvozkom a na viacúčelových taktických vozidlách 4×4.
“Ozbrojené sily Slovenskej republiky budú disponovať jedným interoperabilným tankovým práporom,” konštatuje taktiež MO SR.
Taktické letectvo bude podľa rezortu obrany schopné zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru v rámci integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO a podporu pozemných síl (spôsobilosti vzduch-zem). “Zároveň budú schopné realizovať praktický výcvik s využitím cvičných lietadiel použiteľných aj na plnenie úloh palebnej podpory. Taktické letectvo bude spôsobilé plniť prieskumné úlohy,” uvádza sa v dokumente.
Operačné spôsobilosti systémov pozemnej protivzdušnej obrany budú spĺňať požiadavky štandardov NATO a budú spôsobilé nasadenia na obranu územia Slovenskej republiky a aj do spoločných operácií mimo územia SR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.