Brusel 9. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ciro Fusco/ANSA via AP)

Európska únia by nemala brániť zraniteľným migrantom opustiť Líbyu, kde sú často vystavený mučeniu, nútenej práci a sexuálnemu násiliu. Uviedla to dnes medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam, ktorú citovala tlačová agentúra DPA
Ilustračné foto

Líbya je vstupnou bránou do Európy pre státisíce utečencov, ktorí utekajú zo svojich domovských krajín pred vojnou, prenasledovaním a extrémnou chudobou. Z Líbye sa cez Stredozemné more pokúšajú dostať do Talianska a odtiaľ ďalej do Európy.
EÚ v reakcii na masové migračné toky z Afriky prijíma opatrenia, aby zabránila migrantom vydať sa na túto nebezpečnú cestu.
Talianska vláda v júli schválila mandát pre námornú misiu priamo v líbyjských výsostných vodách. Jedna veľká loď a niekoľko menších plavidiel majú zachytávať člny s migrantmi a posielať ich späť do Líbye. Do Talianska vlani dorazilo vyše 180.000 migrantov, v prvej polovici tohto roka ich bolo 95.000.
“Ich návrat späť na líbyjské územie vytvára začarovaný kruh, v ktorom zúfalí ľudia sa opakovane snažia uniknúť zneužívaniu a smrti a európske sily im v tom bránia,” uviedla Oxfam vo svojej správe.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.