Svet 23. januára 2018 (HSP/rt/Foto: TASR/AP- Khalil Senosi)

Podľa novej štúdie globálnej charity Oxfam, najbohatších 42 ľudí na svete vlastní rovnaké bohatstvo ako najchudobnejších 50% na celom svete
Ilustračné foto

Výročná správa ukázala, že v roku 2017 sa zaznamenal najväčší nárast počtu miliardárov v histórii, pričom každý nový pribúdal zhruba do dvoch dní. Napočítalo sa ich 2 043 a deviati z desiatich sú muži.
Ich bohatstvo sa zvýšilo priemerne o 13 % ročne v priebehu desaťročia od roku 2006 do roku 2015. V priebehu 12 mesiacov do marca 2017 sa zvýšilo o 762 miliárd dolárov, čo by sedemkrát mohlo pokryť riešenie extrémnej chudoby.
Podľa Marka Goldringa, generálneho riaditeľa spoločnosti Oxfam, štatistiky naznačujú, že “niečo je veľmi zlé v globálnej ekonomike” a dodal: “Koncentrácia extrémneho bohatstva na vrchole nie je znakom prosperujúcej ekonomiky, ale príznakom systému, ktorý chybuje u miliónov tvrdo pracujúcich ľudí, na ich mzdách, ktorí sa starajú o naše oblečenie a naše jedlo.”
Výkonná riaditeľka organizácie Oxfam Winnie Byanyimaová obviňuje daňové úniky ako hlavnú príčinu globálnej nerovnosti a nalieha na vedúcich predstaviteľov, aby skončili s daňovými rajmi a vložili peniaze do vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a pracovných miest pre mladých ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.