Berlín 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-AP-Michael Probst)
 

Viac než 3 600 detí, z ktorých väčšina bola vo veku 13 rokov a menej, bolo v Nemecku sexuálne zneužitých príslušníkmi katolíckej cirkvi. Stalo sa tak v priebehu sedemdesiatich rokov. O udalosti informoval nemecký denník Die Zeit. Denník sa pred publikáciou tejto správy zoznámil s výsledkami výskumu, ktorý bol realizovaný na žiadosť Rímskokatolíckej cirkvi.

Ilustračné foto

Táto kauza sa týka najmenej 1670 katolíckych pracovníkov a obeťou sa stalo celkovo 3677 detí, predovšetkým chlapcov, čo je tiež výsledkom banalizovania homosexuality v nemeckej Cirkvi a známym uvoľňovaním mravov či už v liturgii alebo v morálnom učení. Uvádza sa, že celý výskum trval asi štyri roky a podieľali sa na ňom celkovo tri univerzity, uvádza Die Zeit.
„Sme si vedomí rozsahu sexuálneho zneužívania, ktoré potvrdili i výsledky daného výskumu. Je to deprimujúce a hanebné,” vyhlásil biskup Stephan Ackermann z Trevíru, ktorého slová boli publikované v denníku The New York Times.
Samotný výskum doteraz nebol zverejnený. Médiám sa však podarilo zoznámiť sa s kópiami dokumentov ešte pred jeho publikáciou. Tá je plánovaná na 25. september.
Výskum zahŕňa obdobie od roku 1946 až po rok 2014. Skúma prípady krutého zachádzania s deťmi, pričom každý šiesty prípad je spätý so znásilnením, píše portál. Vo väčšine prípadov boli obeťou znásilnenia chlapci.
No výsledky tohoto výskumu podľa kriminalistu Christiana Pfeiffera nehovoria o skutočnom rozsahu problému násilia, uvádza sa v článku. Uvádza sa tiež, že Pfeiffer bol spočiatku vyzvaný k tomu, aby sa pripojil k odborníkom a podieľal sa na danom výskume. Ten to však odmietol. Dôvodom bolo to, že katolícka cirkev požadovala ponechať právo kontrolovania výskumu a za niektorých podmienok tiež chcela zakázať publikáciu výsledkov.
V auguste bola v Pensylvánii (USA) zverejnená správa, ktorá pojednávala o zistených prípadoch násilia zo strany katolíckych kňazov. Vtedy sa uvádzalo, že viac než 300 kňazov katolíckej cirkvi sexuálne obťažovalo viac ako 1000 neplnoletých osôb.
Portál dodal, že mnohé obete sexuálneho násilia neveria v transparentnosť cirkvi a vyzývajú vládu k tomu, aby do podobných incidentov zasiahla.
Nemecká cirkev je známa svojimi snahami o liberalizáciu katolíckej doktríny už desaťročia. Taktiež nie je ničím výnímočným, keď sa vo farnostiach angažujú homosexuáli aktívne žijúci v partnerstve, či dokonca vyučujú náboženstvo na školách.
 

Príspevok Ovocie liberalizmu v nemeckej Cirkvi: Podľa Die Zeit kňazi v Nemecku sexuálne zneužili viac než 3 600 detí zobrazený najskôr Hlavné správy.