Praha 29. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Hovorca českej hlavy štátu Jiří Ovčáček v rozhovore pre Aktuálně.cz. prezradil, že s Milošom Zemanom má priateľský vzťah. Označilo ho za dobrého šéfa a demokraticky zmýšľajúceho človeka. V rozhovore tiež odsúdil praktiky niektorých médií šíriacich fake news.

Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

Ovčáček uviedol, že prezident Zeman je vo svojich postojoch a vo svojej práci veľmi konzistentný, čo dokazuje už druhé volebné obdobie. “Prezident pracuje v prospech tejto republiky a za to som rád,” vyhlásil hovorca.
Zeman v predvolebnej kampani zdôrazňoval, že v novom volebnom období bude jeho rétorika miernejšia a pokornejšia. Redaktorka Aktuálně.cz upozornila na to, že po inaugurácii prezident Zeman opäť zaútočil na tzv. pražskú kaviareň, ktorá vraj vo voľbách neuspela so svojim kandidátom a teraz musí “zavrieť ústa”. Moderátorka sa opýtala, kde je tá pokora, o ktorej Miloš Zeman hovoril.
Jiří Ovčáček uviedol, že prezidentova pokora je v tom, že krátko pred týmto vyhlásením na tlačovej besede poďakoval všetkým voličom, aj voličom Jiřího Drahoša, za ich účasť a hlasy. “Aj týchto ľudí treba jednoznačne rešpektovať. Prezident však hovoril o pražskej kaviarni, čo je úzka skupina ľudí vyznačujúca sa vlastnosťou, odmietajú rešpektovať druhý názor, je to aj zavedený sociologický pojem, vyjadrenia prezidenta sa tak netýkajú voličov Jiřího Drahoša,” uviedol Ovčáček.
“Pán prezident sa snaží, na rozdiel od pražskej kaviarne, načúvať iným názorom, prezident rešpektuje iných ľudí. Sú tu niektorí ľudia, predovšetkým novinári, ktorí nedokážu pochopiť názory väčšinovej verejnosti,” povedal Ovčáček, ktorý pokračoval v kritike niektorých českých médií. Prezident Zeman vo svojom inauguračnom prejave totiž povedal, že novinári médií vlastnených Zděnkom Bakalom si nezaslúžia pozornosť a ľudia by ich nemali brať vážne. Ovčáček dodal, že médiá tváriace sa seriózne často vydávajú “fake news” (na Slovensku rovnako mainstreamové média – pozn. red.). Odkázal tak napríklad na článok, o zdravotnom stave Zemna, alebo článok v ktorom médiá informovali, že Zeman v komunikácii so zahraničnými lídrami používa čínsky mobilný telefón, čo vraj vôbec nie je pravda.
V rozhovore tiež Ovčáček priznal, že má dobrého šéfa. “Prezident sa ku mne správa naozaj dobre, je slobodomyseľný, je to človek, ktorý si ctí slobodu, demokraciu. Má za sebou úžasný životný príbeh,” povedal v rozhovore Ovčáček.
V momente, keď zaznela kritika, že prezident Miloš Zeman je politicky nekorektný, a že rozdeľuje národ, Ovčáček odpovedal, že nie je možné aby hlavu štátu podporovalo sto percent obyvateľstva. “Niektorí podporujú Miloša Zemana, iní sú voči nemu kritickí. Niektorí podporujú Andreja Babiša, iní sú úplne proti nemu. Nikdy nemôžete mať plnú dôveru ľudí,” dodal.
 
Príspevok Ovčáček vysvetlil Zemanov útok na pražskú kaviareň a kritizoval médiá: Médiá tváriace sa seriózne často vydávajú fake news zobrazený najskôr Hlavné správy.