Praha 20. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 

Server Info.cz informoval tom, že prezidentov hovorca Jiří Ovčáček v rozhovore s Pavlem Štruncom skritizoval europoslankyňu za KDU-ČSL Michaelu Šojdrovú kvôli jej návrhu prijať 50 sýrskych detí. Zároveň ju označil za morálneho netvora

Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

Svoj postoj Ovčáček vysvetlil tým, že zneužívanie témy utrpenia detí je absolútne nemorálne. Podľa jeho slov ide len o politickú záležitosť pred voľbami.
„Táto vec bola vystrelená ako jedovatý šíp. Urobiť si z detí politické baranidlo, to je nevkusné,” povedal prezidentov hovorca.
Okrem toho dodal, že Šojdrová by si mohla vziať nejakú sirotu v Českej republike.
„Prečo máme pomáhať päťdesiatim deťom, keď môžeme pomáhať napríklad päťtisíc deťom? Postavme napríklad SOS dedinku v Sýrii. Zneužitie tejto témy je morálna ohavnosť,” podotkol Ovčáček.
Pritom zdôraznil, že aktuálne sa vojenský stav v Sýrii upokojuje a je možné realizovať patričné aktivity priamo tam.
„Sústreďme sa na pomoc i v utečeneckých táboroch. Toto je len politický skok do vody. Pani Šojdrová si vôbec neuvedomuje, že deti nie sú balíky slamy. Buďme konkrétni, robme to, čo vieme. Zvýšme finančnú pomoc priamo v Sýrii,” uviedol v rozhovore Ovčáček.
Naviac netajil svoje prekvapenie z toho, ako svoj návrh europoslankyňa odôvodnila. Zdôraznil, že Šojdrovej v skutočnosti nejde o túto záležitosť, o pomoc sýrskym ľuďom.
„Pani Šojdrová sa totiž preriekla. Ona povedala, tuším, že je potrebné urobiť nejaké gesto pred samitom v Európskej únii. No preboha, kde to sme? ” neskrýval svoje rozhorčenie prezidentov hovorca.

Príspevok Ovčáček: Šojdrová je netvor, nejde jej o sýrske siroty, ale o samit EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.