Praha 20. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
 

Tlačový hovorca prezidenta Českej republiky poskytol rozhovor Parlamentným listom. Hovoril o kritikoch Miloša Zemana, znesväcovaní osláv 100. výročia vzniku republiky a o útokoch na Mons. Piťhu, ktoré označil za prvé príznaky nástupu novej totality

Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček počas rozhovoru podotkol, že oslavy stého výročia vzniku Československa budú aj pripomienkou Česko-slovenskej vzájomnosti.

Moderátor upozornil na vyjadrenie médií o tom, že prezident “znesvätí” sviatok udelením vyznamenaní Michalovi Davidovi.
“Ja si myslím, že sté výročie našej štátnosti znesväcujú práve takíto ľudia. Všimnite si, ako sú plní nenávisti. Tí ľudia väčšinou veľmi radi hovoria o demokracii, o slobode, o hodnotách. Demokraciu nectia, slobodu nemajú radi a žiadne hodnoty neuznávajú,” odpovedal na túto tému hovorca prezidenta republiky a dodal, že prezident “vyznamená celý rad významných osobností”.
Diskusia sa následne stočila ku svätováclavskej kázni Petra Piťhu, za ktorú zožal ostrú kritiku zo strany niektorých členov českej spoločnosti a verejných činiteľov. Moderátor upozornil, že tejto udalosti venoval Jiří Ovčáček veľkú pozornosť na sociálnych sieťach.
“Kritika je vec, ktorá je veľmi užitočná a dôležitá. Tu do toho vstúpil úplne iný faktor – pokus o kriminalizáciu tohto kázania. A to je absolútne neprípustná záležitosť! V slobodnej spoločnosti má každý právo povedať si svoj názor, napríklad na Istanbulský dohovor.”
“My sme tu svedkami toho, že nejakí ultraľavičiari (…) sa pokúšajú kriminalizovať slobodné vyjadenie. To je útok na slobodu slova,” vyhlásil Ovčáček. Kritizovať je, podľa jeho slov, “sväté právo každého”, ale tu ide o pokus zastaviť vyjadrovanie názoru.
Hovorca prezidenta následne upozornil na používané metódy pre umlčiavanie nepohodlných názorov – buď sa kriminalizuje, alebo sa onálepkuje.
“Obľúbená metóda je (hovoriť), že kto šíri nenávisť alebo nejakú poplašnú správu, je xenofób, rasista. (…) Je to pokus zastaviť slobodnú diskusiu, zastaviť možnosť vyjadriť oponentný názor.”
Tieto tendencie v niektorých častiach spoločnosti Ovčáček označil za “veľmi nebezpečné”.
“Kto bude obvinený neskôr, že takzvane šíri nenávisť, je takzvane xenofóbny? To sú veci mimoriadne nebezpečné. Každá totalita začína drobnými, malými krôčkami. Nesmieme to podceňovať,” vyhlásil hovorca.
Ľudia, ktorí útočia na Mons. Piťhu za jeho kázanie o Istanbulskom dohovore, označil za členov spoločnosti, ktorí nenávidia slobodu a demokraciu, “pretože sa domnievajú, že oni jediní majú ten správny názor”.
“Je to mimoriadne nebezpečné,” dodal.
 

Príspevok Ovčáček o kritikoch Zemana: Demokraciu si nectia, slobodu nemajú radi, hodnoty neuznávajú zobrazený najskôr Hlavné správy.