Paríž 19. decembra 2018 (HSP/FranceSoir/Foto:SITA/AP-Moises Castillo)
 
Okolo 2 000 osôb manifestovalo v utorok v Paríži, pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov, za lepšie prijatie žiadateľov o azyl a legalizáciu pracovníkov bez dokladov

Ilustračné foto

Rovnaké zhromaždenia sa uskutočnili vo viac ako 40 mestách vo Francúzsku na výzvu 250 združení, odborov a politických strán.
Obklopený poriadkovou políciou, parížsky sprievod sa presúval z námestia Republiky k Severnému nádražiu za zvukov bubnov a výkrikov “vzduch, vzduch, otvorte hranice “.
Na transparentoch  boli odkazy: “Sme tiež Francúzsko, ktoré vstáva veľmi skoro” alebo “Žijeme tu, tu pracujeme, tu zostaneme”.
“Bez dokladov nemôžeme pracovať a nemôžeme žiť,” povedal Makan, Malajčan so zamietnutou žiadosťou o azyl.
Medzi Francúzmi “Existuje predpojatosť. Je ťažké privítať týchto ľudí, máme však právo nechať ich po tisíckach zomrieť v Stredozemnom mori?” pýta sa Alice, aktivistka.
“Všetci vyronili slzu nad fotkou malého Aylana (trojročného sýrskeho chlapca, ktorého mŕtve telo bolo nájdené na tureckej pláži, vyd.) Dnes to už nikoho nešokuje. To je . hanba”, hovorí.
“Práva utečencov, žiadateľov o azyl alebo povolenie na pobyt sú veľmi zle dodržiavané,” vyhlásil Marc Kieny, prezident Cimade pre IIe-de-France. “Prefektom sú zadané pokyny aby  nevyhoveli žiadostiam,“ hovorí. Ale “Francúzsko môže privítať, Francúzov, treba nájsť prostriedky“.
Tento rok sa zvýšil počet vyhostených o 20 %, a zvýšil sa počet dni v záchytných centrách zo 45 na 90 dní, čo dáva priestor na sebevraždy a vytvára nehumánne situácie pre rodiny a deti.
Francúzsko minulý rok udelilo azyl 43 000 ľuďom – v tomto roku to smeruje k porovnateľnému počtu.
 
Príspevok “Otvorte hranice!” požaduje 2 000 manifestujúcich v Paríži zobrazený najskôr Hlavné správy.