Pečovská Nová Ves 20. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

V katastri obce Pečovská Nová Ves včera slávnostne otvorili vyše trojkilometrový cyklistický chodník, ktorý je vôbec prvou z etáp medzinárodnej cyklomagistrály EuroVelo 11 v okrese Sabinov. Jeho výstavba trvala šesť mesiacov a stále vyše 761-tisíc eur

Ilustračné foto

Ako informoval starosta obce Pečovská Nová Ves Jaroslav Dujava, obec na projekt získala nenávratné finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a ako investor sa na projekte podieľa päťpercentným spolufinancovaním, na ktorý získala dotáciu z Prešovského samosprávneho kraja 30-tisíc eur. Úrad vlády SR v rámci regionálneho príspevku pre najmenej rozvinuté okresy prispel obci sumou päťtisíc eur na geodetické práce a vyhotovenie znaleckých posudkov.

Zhotoviteľom stavby bola spoločnosť Swietelsky – Slovakia spol. s r. o., oblasť Východ Prešov. Oproti pôvodnému plánu sa stavbu podarilo zrealizovať s trojmesačným predstihom. „Po úspešnom zavŕšení procesu verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác sa na rozhraní marca a apríla tohto roku k slovu dostali geodeti, v nadväznosti na nich pilčíci, následne ťažké zemné stroje a rýpadlá a po nich ďalšia technika a odborní stavební robotníci zhotoviteľa stavby,“ opísal postup prác starosta.

Cyklotrasa nadväzuje na úsek EuroVelo 11 Veľký Šariš – Pečovská Nová Ves, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe. Novootvorený cyklochodník sa začína hranicou katastrálneho územia s mestom Sabinov a končí hranicou s katastrálnym územím obce Červenica pri Sabinove. Jeho dĺžka je takmer 3,3 kilometra a šírka tri metre s asfaltovým povrchom lemovaným betónovými obrubníkmi a príslušnou infraštruktúrou na dočasné odkladanie bicyklov. Súčasťou trate sú tri betónové premostenia cez potok Ginec, občasný potok a potok Ľutinka, pričom posledný menovaný most má dĺžku 21 metrov. Cyklocesta je umiestnená do koridoru železnice za železničnou traťou smerom k rieke Torysa. „V obci pribudla ďalšia verejnoprospešná stavba, tentokrát medzinárodného významu, ktorá bude slúžiť nie len potrebám jej občanov, ale aj širokej verejnosti. Eurovelo 11 prispeje k rozvoju cestovného ruchu v regióne, rozšíri paletu možností voľnočasových aktivít a rekreačného bicyklovania a súčasne prispeje k bezpečnému nemotorovému prístupu občanov do zamestnania,“ dodal Dujava.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj