Oslo 26. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Hassan Ammar, File)
 
Traja nórski ministri predložili v piatok návrh na zákaz zahalenia tváre v školách a v ďalších vzdelávacích inštitúciách

Ilustračné foto

Návrh predložili ministri z každej z troch koaličných strán: ministerka financií Siv Jensenová (Strana Pokroku), minister školstva a integrácie Jan Tore Sanner (konzervatívna Höyre) a ministerka pre vedu a vyššie vzdelanie Iselin Nybøová (liberálna Venstre).
“Aj keď dnes málo ľudí nosí burku a nikáb, existujú takéto prípady. Vnútroštátny zákaz bude všetkým jasnejší,” vyhlásil Sanner podľa The Local pre nórsku verejnoprávnu NRK s tým, že ide o otázku komunikácie. “Nórsko je otvorená spoločnosť, kde sme zvyknutí navzájom si pozerať do tváre. Toto je obzvlášť dôležité vo výučbových situáciách, v škôlkach a v školách,” dodal. Okrem vyučovania prebieha interakcia so žiakmi aj v mimoškolských aktivitách a v krúžkoch, takže aj tu by zákaz platil.
Ministerka Nybøová predstavila usmernenia v tomto smere aj vo vyššom vzdelávaní na univerzitách, kde by sa zákaz vzťahoval na tých, ktorí navštevujú všetky formy vyučovania vrátane prednášok.
Podľa ministerky Jensenovej by zodpovednosť za uplatňovanie zákazu zahalenia spočívala na jednotlivých vzdelávacích inštitúciách. Tie by sa mali najskôr pokúsiť využiť dialóg, ktorý ak nebude fungovať, danú osobu bude možné z inštitúcie aj vylúčiť. “Pravidlá musia byť jasné a stanovené vopred,” dodala Jensenová.
Očakáva sa, že návrh získa väčšinovú podporu v parlamente, kde by sa mali pridať aj opozičná Strana pracujúcich, Strana stredu, Socialistická ľavicová strana a Kresťanská ľudová strana, ktoré už skôr prejavili podporu zákazu zahalenia.
 
 
Príspevok “Otvorená spoločnosť”: Proti zahaleniu tváre na verejnosti je už aj Nórsko zobrazený najskôr Hlavné správy.