New York 18. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Dan Peled)
 
Bývalá tenisová hviezda a ženská jednotka svetového rebríčka Martina Navrátilová v rozhovore pre noviny The Times uviedla, že športové pravidlá, ktoré umožňujú zúčastniť sa podujatí transgender osobám v konečnom dôsledku trestajú normálnych nevinných športovcov a sú krokom ku podpore podvodov.

Na snímke Martina Navrátilová

“Povoliť mužom súťažiť medzi ženami, ak si len jednoducho zmenia svoje meno a začnú brať hormóny, je nespravodlivé – bez ohľadu na to, či dotyčný športovec upraví svoju váhu,” vyhlásila svetoznáma tenistka Navrátilová.
Dodala, že pred Vianocami napísala blog o fair play v športe. “Nemôžete sa vyhlasovať za ženu a chcieť súťažiť so ženami. Musia existovať nejaké štandardy. Mať penis a súťažiť ako žena by nemalo zodpovedať takýmto štandardom,” pripomenula športovkyňa s českými koreňmi svoj postoj prezentovaný na konci minulého roka.
Po tomto jej úprimnom vyjadrení sa na ňu strhla vlna kritiky liberálov, ktorá ju zaskočila:
“Možno som to mohla vyjadriť jemnejšie a menej dogmaticky, ale nebola som pripravená na odpor, ktorý nasledoval,” priznala.
Navrátilová uviedla, že najbúrlivejšiu reakciu obdržala od kanadskej transgender cyklistky Rachel McKinnonovej, ktorá vyhrala majstrovstvá sveta na dráhe. V rozhovore pre The Guardian McKinnonová, označila výroky Navrátilovej za “nevhodné, pohoršujúce a transfóbne“.
Navrátilovej, ktorá sa paradoxne už viackrát postavila na obhajobu práv LGBT komunít, sa nepáči, že podľa smerníc Medzinárodného olympijského výboru z roku 2016 môžu muži, ktorí prešli zmenou pohlavia, súťažiť bez obmedzenia. Ženské transsexuálne športovkyne musia doložiť, že najmenej rok pred podujatím majú nižšiu hladinu testosterónu než je tá mužská.
 
 
 
Príspevok Otvorená lesba Navrátilová sa vzoprela LGBTI agende: Mať penis a súťažiť medzi ženami by nemalo byť štandardom v športe. “Si transfóbna”, odkazuje jej cyklista, ktorý súťažil so ženami a porazil ich zobrazený najskôr Hlavné správy.