Moskva 19. decembra 206 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Na otravu podomácky vyrobeným alkoholom zomrelo v ruskom meste Irkutsk na Sibíri už 48 ľudí

Do nemocnice bolo prijatých celkovo 57 osôb, väčšina z nich v stave kómy. Ich stav lekári označili za vážny, informovala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na okresného prokurátora v Irkutsku Stanislava Zubovského.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Všetky postihnuté osoby pili nápoj vyrobený z peny do kúpeľa s obsahom alkoholu. Medzičasom sa Irkutsku našlo viac ako sto miest, kde sa falošný prípravok pod názvom Bojaryšnik (Hloh) predával. Odborníci ministerstva zdravotníctva zistili, že produkt obsahuje metanol a nemrznúcu zmes.

Na jednom z predmestí Irkutska, kde zaznamenali najvyšší počet otráv, polícia objavila dielňu na nelegálnu výrobňu alkoholu.

Vyšetrovatelia v súvislosti s prípadom zadržali piatich distribútorov ilegálnej produkcie a zhabali vyše 2000 balení nebezpečnej zmesi.

Miestne úrady v Irkutsku vyhlásili v meste mimoriadny stav a zakázali predaj prípravkov na osobnú hygienu a čistiacich a pracích prostriedkov s obsahom alkoholu.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes na zasadnutí vlády vyzval sprísniť pravidlá na predaj tekutín s obsahom alkoholu. Vicepremiér Alexandr Chloponin informoval, že návrhy zákonov o sprísnení obchodovania s alkoholom budú prijaté v krátkom čase.

Otravy ľudí rôznymi tekutinami s obsahom alkoholu alebo podomácky vyrobeným alkoholom sú v Rusku pomerne bežné. Rozsah tohto problému je však obrovský: podľa niektorých odborníkov tinktúry a kozmetické prípravky s obsahom alkoholu pravidelne, ale nie podľa návodu, užíva viac ako desať percent Rusov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.