Rím 22. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Nielen taliansky prezident Sergio Mattarella, ale aj množstvo kritických hlasov znepokojujú otázniky súvisiace s blížiacim sa vznikom vlády populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) a Ligy Severu (LN) v Ríme.

Na snímke Giuseppe Conte sa usmieva počas stretnutia s lídrom talianskeho hnutia Piatich hviezd (M5S) Luigiom Di Maiom v Ríme

Najvyšší taliansky predstaviteľ si tak po predložení návrhu potenciálnych koaličných partnerov na personálne obsadenie funkcie premiéra vzal čas na zváženie ďalšieho postupu. S poverením kandidáta zostavením vlády sa ráta podľa znalcov pomerov ešte v tomto týždni.
Zo zahraničia sa ozýva varovanie predovšetkým v súvislosti s plánovanými korekciami hospodárskej a sociálnej politiky v aj tak zadlženej krajine, v ktorých mnohí kritici vidia značné riziká.
Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn napríklad v týchto dňoch naznačil, že dúfa v dôležitú úlohu talianskeho prezidenta, a nádeja sa, že sa teraz nezničí všetko, čo sa vybudovalo v rokoch, ktoré uplynuli v období od finančnej krízy.
Najvyšší predstaviteľ Nemeckého inštitútu pre výskum hospodárstva Marcel Fratscher pre tlačovú agentúru DPA apeloval, že nová talianska vláda sa musí urýchlene prihlásiť k solídnej hospodárskej politike a Európe, inak osobne vidí rastúce nebezpečenstvo paniky na finančných trhoch. Na margo hospodárskej a finančnej situácie Talianska dodal, že je “nebezpečná”.
K obavám z koaličných partnerov pribudli iba deň po zverejnení mena dezignovaného premiéra, ktorým je Giuseppe Conte, isté otázniky nad jeho životopisom.
V ňom figurujú aj zahraničné inštitúcie, konkrétne v USA a v Rakúsku, ktoré sa sčasti dištancovali od jeho pobytu u nich, respektíve o nich vysvitlo, že sú orientované na inú oblasť, ako vyplýva z biografie.
Hnutie piatich hviezd sa tieto nezrovnalosti pokúsilo sčasti vysvetliť, avšak zdôraznilo, že aj tieto maličkosti naznačujú strach, ktorý vyvoláva vznik novej talianskej “vlády zmeny” v zahraničí. Hnutie reagovalo článkom s názvom “Kto sa bojí Giuseppeho Conteho? s podtitulkom “V Európe sa pohybuje strašiak: Strašiak vlády zvolenej ľudom”.
 
Príspevok Otázniky okolo novej vlády v Taliansku vyvolávajú znepokojenie v zahraničí zobrazený najskôr Hlavné správy.