Hamburg 30. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)

Nemecko otvorilo v roku 2016 deportačné centrum pre odmietnutých žiadateľov o azyl, ktoré je umiestené na medzinárodnom letisku v Hamburgu. Náklady na centrum činili 2,4 milióna eur a zariadenie za dobu svojej existencie deportovalo iba 86 osôb…
Ilustračné foto: Afganci, ktorých deportovali z Nemecka

Táto informácia sa dostala do povedomia verejnosti po tom, ako sa regionálna členka strany Zelených tureckého pôvodu, Cansu Özdemirová sťažovala, že náklady spojené s prevádzkou centra sú enormne vysoké.
“Peniaze by mali byť investované do intergrácie utečencov a nie do pochybných deportačných väzníc,” cituje političku nemecký spravodajský portál mopo.de
Člen CDU, Dennis Gladiator, naopak tvrdí, že náklady na centrum sú relatívne nízke a keby mali migranti dovolený voľný pohyb, individuálne náklady by boli omnoho vyššie. Na adresu regionálnej vlády v Hamburgu však adresuje výčitku, že deportačné centrum dostatočne nevybavila.
Skutočné počty deportovaných neúspešných žiadateľov o azyl sú v skutočnosti veľmi nízke. Odhaduje sa, že v Nemecku žije okolo štvrť milióna nelegálnych migrantov, o ktorých sa predpokladá, že sa ich vláde nepodarí deportovať.
“Otázka deportácií je v Nemecku veľkou ilúziou. Je takmer nemožné poslať migrantov preč, akonáhle tu už sú,” tvrdí Horst Seehofer, šéf bavorskej CDU.
V roku 2016 Nemecko zamietlo azyl 8000 žiadateľom zo Severnej Afriky, ale deportovať sa podarilo iba 368 z nich.
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.