Budapešť 21. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vysvetlil, prečo bude Budapešť blokovať plánované prevedenie aprílového zasadania komisie Ukrajina – NATO s účasťou ministrov obrany Ukrajiny a EÚ. Informáciu zverejnila RT.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

„Čo sa týka Ukrajiny, Maďarsko nemá iné nástroje okrem blokády medzinárodných, európskych a európsko-atlantických snáh Kyjeva,” povedal minister.
Dodal tiež, že podobné plány má Maďarsko i v otázke prevedenia júlového summitu Ukrajina-NATO s účasťou ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
Podľa Szijjártóvých slov sa bude krajina držať tohoto stanoviska do tej chvíle, dokiaľ Kyjev nezmení vlani prijatý zákon o vzdelaní.
„Ukrajina musí zaručiť, že zákon, ktorý hrubo porušuje práva menšín, nebude v uvedenom termíne zavedený v žiadnej forme a v priebehu tohoto obdobia Kyjev uskutoční nutné konzultácie s maďarskou komunitou (v Zakarpatí — pozn.red.) a realizuje to, čo bude odsúhlasené v priebehu týchto jednaní,” uzavrel politik.
Ukrajinský zákon, ktorý tvrdo obmedzuje používanie jazykov národnostných menšín na Ukrajine, nadobudol platnosť 28. septembra 2017.
 

Príspevok Ostré vyjadrenie maďarského ministra zahraničia k zasadaniu komisie Ukrajina-NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.