Budapešť 22. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Virginia Mayo)

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn označil maďarského premiéra Viktora Orbána za diktátora, pretože chce obmedziť činnosť mimovládnych organizácií podporujúcich masovú migráciu. Vyzval taktiež Európsku úniu, aby v tejto súvislosti začala proti Maďarsku právne konanie. Drsná odpoveď z Maďarska nenechala na seba dlho čakať. Maďarský minister Péter Szijjárto označil Asselborna za hlupáka a obvinil ho z toho, že je financovaný americkým miliardárom Georgom Sorosom

Na snímke premiér Viktor Orban

Luxemburský minister reagoval tvrdo na hrozbu maďarského predsedu vlády Viktora Orbána uzavrieť utečenecké organizácie vo svojej krajine: “Tento postoj vyhovuje diktátorovi, pud sebazáchovy je dôležitejší ako nejaká politická morálna slušnosť,” povedal Asselborn. Informuje portál Prvnizpravy.

Asselborn kvôli Orbánovmu prejavu vyzval k aktivácii “článku 7”. V decembri Európska komisia začala konanie podľa článku 7 Zmluvy o EÚ s Poľskom kvôli kontroverznej reforme súdnictva, čo môže teoreticky viesť k strate hlasovacích práv pre Varšavu v EÚ.

“EÚ musí vstať a zobudiť sa,” pokračoval Asselborn. Najdlhšie slúžiaci minister zahraničia EÚ tiež vyzval, aby vysoký komisár OSN pre ľudské práva “bezodkladne podal Rade OSN pre ľudské práva správu o udalostiach v Maďarsku”.

Maďarský parlament bude prejednávať legislatívny balík, v ktorom sa zameria na mimovládne organizácie (MVO) v oblasti pomoci utečencom. Vo svojom prejave v nedeľu Orbán pohrozil mimovládnym organizáciám zaoberajúcimi sa utečencami na území Maďarska, že “ich pre nebezpečnú činnosť zastaví.”

Podľa Asselborna sa Maďarsko “neúprosne posúva smerom ku krajine, ktorá stráca ľudskú dôstojnosť”. Zakazováním islamu “porušuje slobodu vyznania, ako je zakotvené v zmluvách EÚ,” uviedol luxemburský minister zahraničia.

Maďarská reakcia ale na seba nenechala dlho čakať. Ako informuje agentúra ČTK, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjárto oznčil Asselborna za hlupáka, ktorý nemá rád Maďarsko a obvinil ho, že ho platí americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros.

Informoval o tom tiež server The Budapest Beacon. Orbánova vláda označuje Sorosove snahy posilňovať “liberálne hodnoty” a otvorené hranice vo východnej Európe za “plán” dopravovať do Európy migrantov, pripomína agentúra Reuters.
Samuel Gdovin