Praha 7. marca 2018 (HSP/TK KBS/TS ČBK/Foto:PrintScreen:Vatikan)

O mesiac a pol budú prevezené ostatky kardinála Josefa Berana zo Svätopeterskej baziliky vo Vatikáne do Prahy. Dňa 23. apríla bude telo uložené do novovytvoreného sarkofágu v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade.
Ostatky kardinála Berana prevezú z Vatikánu do Českej republiky v apríli

Vo štvrtok 19. apríla vyzdvihnú z Baziliky sv. Petra vo Vatikáne ostatky kardinála Berana. Následne ich prevezú s príslušnými poctami do Pápežského kolégia Nepomucenum, kde kardinál Beran býval počas svojho núteného exilu od 19. februára 1965 do svojej smrti 17. mája 1969. Tam sa v ten istý deň uskutoční slávnosť za účasti rodákov a seminaristov z Kolégia. Na trvalú pamiatku československého kardinála bude osadená vo vatikánskej bazilika pamätná tabuľa.
Ostatky budú potom letecký prepravené do Českej republiky v piatok 20. apríla. Prílet je naplánovaný na 18:00 h. O 19:00 sa autokolóna s ostatkami kardinála zastaví pred seminárnym kostolom sv. Vojtecha v pražských Dejviciach. Ďalšou možnosťou pre veriacich Pražskej arcidiecézy a všetkých, ktorí by sa chceli pokloniť pamiatke statočného muža, bude zastávka autokolóy s ostatkami pred Bazilikou Panny Márie v areáli Strahovského kláštora po 20:00 h. Ostatky kardinála potom zostanú v bazilike celú noc a v sobotu doobeda budú prevezené do Katedrály sv. Víta, kde budú vystavené k verejnej úcte v rakve až do pondelka 23. apríla.
V sobotu 21. apríla výjde po kratkej modlitbe procesia s ostatkami kardinála Berana zo Strahovskej baziliky cez Pohořelec, Loretánskou ulicou na Hradčanské námestie. Rakvu bude viesť pohrebné auto. Na Hradčanskom námestí bude o 10:30 h rakva z auta vybraná a na krátky čas bude umiestnená na katafalk medzi prvým a druhým nádvorím Arcibiskupského paláca. Potom, o 10:50 pôjde liturgický sprievod Branou gigantov, cez I. a II. nádvorie Pražského hradu do Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtecha.
V Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha bude o 11:00 h svätá omša ku cti sv. Vojtecha. Počas nej bude v blízkosti oltára vystavená lebka mučeníka sv. Vojtecha. Rakva bude umiestnená pred oltárom. Po skončení liturgie, ktorú bude celebrovať kardinál Dominik Duka, bude rakva s ostatkami kardinála Berana vystavená k verejnej úcte do pondelka 23. apríla 2018, kedy po večernej bohoslužbe o 18:00 h bude uložená do novovytvoreného sarkofágu.
Pápež František povolil prevoz ostatkov v súlade s poslednou vôľou kardinála Josefa Berana začiatkom tohto roka. Telo je pochované v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, pretože vláda v komunistickom Československu nepovolila návrat kardinálových ostatkov do vlasti. Kardinál Beran zomrel v roku 1969 vo vatikánskom vyhnanstve a cirkev sa usiluje o jeho blahorečenie.
(Zdroje: ČTK / Pražské arcibiskupstvo / TS ČBK)

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.