Poprad 20. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Vo Veľkom Slavkove sa pomaly odhaľuje ďalší podvod, tentoraz s bytmi, ktorý schematicky a personálne pripomína kauzu prezidenta Andreja Kisku. Napísal to denník Pravda, ktorý sa podrobne zaoberá podvodmi s nehnuteľnosťami pod Tatrami, ktoré sú prepojené so súčasnou hlavou štátu

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska

Rovnako ako doteraz medializované prípady s Kiskovými stavebnými aj nestavebnými pozemkami pod Tatrami, aj najnovší prípad podozrivých prevodov bytov siaha do 90. rokov a figuruje v ňom meno Michal Šuliga, podľa Pravdy “človek blízky Kiskovi”.
Táto osoba zohrala svoju úlohu aj pri zatiaľ najsledovanejšej kauze so zubárom Jánom Francom. Šuliga mal údajne dohodiť pozemky od firmy Agras bielemu koňovi, ktorý ich následne expresne rýchlo predal Kiskovi. Agras na začiatku kauzy vydržal pozemky “neoprávnene”.
“Aj v najnovšej bytovej kauze figuruje firma Agras, Šuliga a povráva sa, že aj biely kôň,” píše Pravda s tým, že prípad súvisí s bytmi piatich rodín v obci Veľký Slavkov. Denník ďalej uvádza, že Šuliga na predchádzajúcom súde oslovoval Kisku “Andrej” a že údajne sa pozná s ľuďmi blízkymi k niekdajšiemu popradskému podsvetiu.
Prípad sa mal tento týždeň prejednávať na Okresnom súde v Poprade, kde ho má na stole sudca Radačovský, kvôli neprítomnosti spomínaného Šuligu bol odročený na koniec decembra. Radačovský však k 1. 1. 2019 končí vo funkcií, prípadu sa potom bude venovať iný sudca.
V súčasnosti sa k vlastníctvu piatich bytov hlási istý občan Líbye. Má ísť o Omara Mohameda Ali Addeeba.
Pozemky pod bytmi získali od štátu v 90. rokoch súkromné spoločnosti, z ktorých jedna bola práve firma Agras známa z prvej Kiskovej kauzy. Ďalším vlastníkom bola firma Konštrukta Poprad, ktorej bol Šuliga konateľom.
Firma predala pozemky spomínanému mužovi z Lýbie aj s ťarchou vysokej pôžičky a následne tá istá firma Konštrukta Poprad na pozemkoch postavila byty. Potom byty prostredníctvom dražby a ďalších prevodov získali súčasní vlastníci. Omar Mohamed Ali Addeeb teraz žaluje vlastníkov s tým, že vlastnícke práva má súd prideliť jemu.
Pravda upozornila aj na tú skutočnosť, že občan Líbye dostával poštu na adresu hotela v Hornom Slavkove, kde dostával poštu aj samotný Michal Šuliga. Podľa svedka, ktorý vypovedal pred súdom, sú títo dvaja priateľmi.
Spomínané osoby mali kontakty na vtedajšieho popradského mafiánskeho bossa Ondreja Žembu, blízkeho Mikulášovi Černákovi, a Milana Reichela, ktorý bol tiež spájaný s podsvetím. „Každý, kto niečo v Poprade znamenal, danú skupinu vtedy dobre poznal,“ povedal pre Pravdu zdroj, ktorý pozná pomery v Poprade.
Okrem dvoch pochybne vydržaných pozemkov, ktoré Kiska kúpil od firmy Agras, v rovnakom čase kúpil v Slavkove aj ďalších osem pozemkov s celkovou rozlohou šesťtisíc metrov štvorcových od firmy Stavrea, ktorej konateľ pracoval pre Kisku a tiež sa poznal s ľuďmi z popradského podsvetia (viac v článku).
 
 
Príspevok Osoba a firma spojená s Kiskovým prehratým sporom sú namočené aj v bytovej kauze vo Veľkom Slavkove zobrazený najskôr Hlavné správy.