New York 3. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v piatok vyzval venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby zverejnil miesto, kde sa nachádza opozičný poslanec Gilber Caro zadržaný minulý týždeň

Na snímke logo OSN

OHCHR vo svojom vyhlásení upozornil, že Carovo zatknutie nebolo len v rozpore s jeho poslaneckou imunitou, ale venezuelské úrady nezverejnili správy o jeho osude a mieste, kde sa nachádza. OHCHR konštatoval, že podľa medzinárodného práva je Carov prípad “núteným zmiznutím”.

Hovorkyňa OHCHR Ravina Šamdasáníová v piatok na brífingu v Ženeve uviedla, že Cara nepredviedli pred súd, pričom podľa venezuelských zákonov sa tak malo stať do 48 hodín od zadržania.

Opozíciou ovládané Národné zhromaždenie vo svojom vyhlásení z 27. apríla informovalo o zatknutí poslanca Cara a označilo ho za porušenie jeho poslaneckej imunity.

Jeho zadržanie kritizovali aj americkí kongresmani vrátane republikánskeho senátora Marca Rubia a demokrata Eliota Engela. Generálny tajomník Organizácie amerických štátov Luis Almagro vo svojom stanovisku vyzval na Carovo “okamžité oslobodenie”.

Caro už strávil rok a pol vo väzení, z ktorého ho prepustili v júni 2018.

Jeho najnovšie zatknutie prišlo v čase, keď predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó stupňuje tlak na prezidenta Nicolása Madura a spochybňuje legitimitu jeho znovuzvolenia do funkcie prezidenta v roku 2018. Guaidó sa v januári tohto roku vyhlásil za dočasného prezidenta.

Maduro má stále podporu venezuelskej armády, ako aj kľúčových spojencov Venezuely – Ruska a Číny. Guaidóa uznala za vodcu Venezuely väčšina krajín západného sveta vrátane Spojených štátov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj