Káhira 25. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Hani Mohammed)
 
Počet podozrivých prípadov cholery v Jemene tento rok prudko vzrástol. Vo svojej správe o tom informuje Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). Podľa neho tiež na severe krajiny zaznamenali zvýšený počet vysídlených obyvateľov

Ilustračné foto

Podľa správy OCHA od začiatku roka do marca v Jemene zaznamenali 100-tisíc podozrivých prípadov cholery a vyše 190 úmrtí. Lekár Saddám al-Azízí sa pre agentúru The Associated Press vyjadril, že v nemocnici al-Sabín v hlavnom meste Saná, ktorá je jednou z najväčších v krajine, minulý týždeň mali viac ako 50 prípadov denne. Väčšinu z nich tvorili pacienti s akútnou vodnatou hnačkou a 20 percent boli potvrdené prípady cholery. Od roku 2016 v Jemene zaznamenali dve epidémie cholery a akútnej vodnatej hnačky. Tie si vyžiadali viac ako milión podozrivých prípadov cholery a zhruba 3 000 mŕtvych.
OCHA tiež vo svojej správe uvádza, že boje v provincii Hadždža novo vysídlili viac ako 10-tisíc rodín. Pre ostré boje medzi znepriatelenými stranami tamojšej občianskej vojny v okrese Kušar uviazli tisíce civilistov. Okres je izolovaný od ostatného sveta, komunikačné spojenie a cesty prerušené odvtedy, čo nad ním šiitskí povstalci húsíovia nastolili prísnu kontrolu. Stalo sa tak po tom, čo proti nim koncom januára príslušníci miestnych kmeňov pozdvihli zbrane.
Občianska vojna vyhnala z domovov viac ako tri milióny ľudí a väčšina obyvateľstva v dôsledku nej trpí nedostatkom potravín.
 
Príspevok OSN varuje pred nárastom prípadov cholery a vysídlenia Jemenu zobrazený najskôr Hlavné správy.