New York 26. mája 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-KEYSTONE/Jean-Christophe Bott)

OSN varovala, že návrh prezidenta USA Donalda Trumpa znížiť objem finančných prostriedkov o tretinu by OSN “znemožnil” vykonávať niektoré aktivity na zachovanie mieru, ľudských práv a v humanitárnej pomoci.
Návrh rozpočtu USA na rok 2018 znižuje sumu pre medzinárodné záležitosti o 19 miliárd USD, teda z tohtoročných 59,1 miliardy USD na 40,1 miliardy USD.
“Predložené čísla by jednoducho znemožnili, aby OSN pokračovala vo svojej základnej práci na podporu mieru, rozvoja, ľudských práv a humanitárnej pomoci,” uviedol vo stredajšom vyhlásení Stephane Dujarric, hovorca generálneho tajomníka Antonia Guterresa.
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

USA sú najväčším prispievateľom do OSN, pokrývajú až 22 %, resp. 1,2 miliardy USD z hlavného dvojročného rozpočtu vo výške 5,4 miliardy USD. Sumy príspevkov boli dohodnuté na 193-člennom Valnom zhromaždení OSN a sú hodnotené zvážením veľkosti ekonomiky krajiny a ďalších faktorov. Je to však len pravidelný rozpočet OSN, pretože existuje tucet ďalších agentúr a operácií OSN, ktoré sú financované z prostriedkov USA.

Navrhovaný rozpočet tiež požaduje, aby sa z medzinárodného mierového účtu (CIPA) znížilo vyše 710 miliónov USD. Pre informáciu, po svete je rozmiestnených 16 mierových misií s 125 000 ľudmi.
Z účtu Príspevkov pre medzinárodné organizácie (CIO), ktorý zahŕňa pravidelný rozpočet OSN a špecializované agentúry ako Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu a Svetovú zdravotnícku organizáciu, navrhuje zredukovať sumu o viac ako 360 miliónov USD, čo by predstavovalo pokles z 1,359 miliardy USD na 996 miliónov USD, čiže 27 %-né zníženie voči fiškálnemu roku 2017.
Ďalším vyčleneným znížením je očakávané zníženie o viac ako 2 miliardy USD v účte Globálnych zdravotných programov financujúcim aj plánované rodičovstvo, z 8,725 miliárd USD na 6,481 miliárd USD, čiže 26 %-né zníženie voči fiškálnemu roku 2017, podľa vyjadrenia kampane Better World, ktorú založil Ted Turner.
USA tiež navrhujú ukončiť financovanie programov OSN v oblasti zmeny klímy, vrátane Zeleného klimatického fondu, UN Women, UNFPA a ďalších rozvojových a environmentálnych programov.
“Generálny tajomník je úplne odhodlaný reformovať OSN,” povedal Dujarric. “Sme pripravení rokovať so Spojenými štátmi a s ďalšími členskými štátmi o tom, ako najlepšie vytvoriť nákladovo efektívnejšiu organizáciu, ktorá sa bude usilovať o dosiahnutie našich spoločných cieľov a hodnôt.”
Politico píše, že keď sa veľvyslanci v Bezpečnostnej rade OSN zhromaždili v Bielom dome 24. apríla, Trump nazval OSN “nedostatočným výkonom, ale má obrovský potenciál”, preto “sa treba podrobne pozrieť na rozpočet OSN, lebo náklady sa úplne vymanili spod kontroly”.
Neodpustil si ani kritiku, že OSN nie je ochotná riešiť najnáročnejšie problémy vo svete, “nemá rada prijímanie určitých problémov”, pričom ako príklad naznačil používanie chemických zbraní Sýriou a Severnú Kóreu nazval ako “veľký problém” s tým, že “ľudia sa už niekoľko desaťročí snažia nevšímať si ho”.